Kategórie
 
 
 
 
 
 
Streda, 29. marec 2023
Pálenie záhy - gejzír žalúdočných kyselín

Poznáte pocit, akým je pálenie záhy? Z chuti sa najete alebo len napijete a vám sa zdá, že oheň sa valí zo žalúdka, cez pažerák a obávate sa, že jedným dychom zhorí všetko okolo vás? Naša Matka príroda je pokladnicou múdrosti a bylín na všetko možné. Dokonca aj na to, ako sa zbaviť pálenia záhy. Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Čo spôsobuje pálenie záhy – reflux?

Tí, ktorí už neraz pocítili pálenie záhy sa určite rozhodli vypátrať, kde je “kameň úrazu” a teda, čo spôsobuje pálenie záhy.

Pálenie záhy vzniká prebytkom žalúdočných kyselín, ktoré sa “vďaka” neuzatvorenému hornému zvieraču žalúdka vydajú smerom hore do pažeráka. Silná kyslosť – veľmi nízke pH týchto kyselín dráždi steny pažeráka a spôsobuje nepríjemný pocit pálenia. 

 

Za pocitom pálenia záhy sa môže skrývať:

  • nevhodná, kyselinotvorná strava – smažené a iné ťažké jedlá
  • prejedanie sa, kedy žalúdok je veľmi preplnený
  • nevhodné nápoje – džúsy, bublinkové sladené nápoje, alkohol
    pálenie záhy reflux
  • bábätko – tehotenstvo – pálenie záhy, kedy “láskou naplnená maternica” tlačí na žalúdok. Mnohé budúce mamičky spoznajú pocit, akým je pálenie záhy v tehotenstve.
  • rýchla konzumácia jedla – “nahádzanie” jedla do seba v dôsledku zhonu, náhlenia, stresu
  • prekyslený organizmus
  • telesná aktivita, šport s plným žalúdkom
     

Čo je dobré na pálenie záhy?

  1. Kvalitná zásadotvorná strava
    Dbáme na to, aby sme žalúdok neprovokovali k ďalšej tvorbe kyselín. Vyhýbame sa smaženým jedlám, múčnym jedlám (pirohy, bryndzové halušky so slaninkou), syrom, mäsu, čokoláde, paradajkám, kečupu, paradajkovému pretlaku, konzumácii koncentrovaných ovocných džúsov. Dočasne vylúčime potraviny a jedlá, po ktorých sme spozorovali, že nás začala páliť záha. Kvalitná zásadotvorná strava dokáže pomôcť človeku zbaviť sa pálenia záhy.
     
  2. Jeme len toľko, aby sme sa zasýtili. Už dávno neplatí, že by sme mali zjesť všetko, čo nám na tanier naložia a následne si tak spôsobili utrpenie. Resp. naložíme si na tanier, len toľko, čo zjeme. A jeme s mierou. Je to dobré pre naše trávenie a pocit, že sa necítime po jedle “zabitý”. Zároveň je to aj ekologické a ekonomické – jednoducho neplytváme :)
     
  3. Dáme telu vhodné tekutiny: nápoje v podobe – čistá voda, zásaditá voda s pH kvapkami, zelený jačmeň, bylinkový čaj na žalúdok, sóda bikarbóna

pálenie záhy a sóda bikarbóna

Vylúčime: nevhodné nápoje – kávička, džúsy, alkohol, sladené bublinkové nápoje, kakavko

Naša rada: Cca 30 minút pred jedlom nepijeme.

  1. Dôkladne prežúvanie jedla. To je to, čo tiež pomáha na pálenie záhy, nakoľko trávenie začína už v ústach. Čím dôkladnejšie sme pomleli (natrávili) jedlo v ústach, tým náš žalúdok nemá takú potrebu provokácie extra dávky kyselín.
     
  2. Vyhradenie si času na konzumáciu jedla v pokoji na príjemnom mieste. Jeme v kľude. Nepozeráme do novín, či telefónu. Tak ako je tu jedlo pre nás, tak v týchto okamihoch sme tu my pre jedlo. Ak je možné, nájdeme si miesto, ktoré je pre nás najpríjemnejšie. Môže nám pritom hrať príjemná hudba. Sami sa rozhodneme, či chceme byť pri jedle sami, alebo s ľuďmi.
     
  3. Dopriať si pokoj/ odpočinok po jedle. To znamená, že s plným žalúdkom sa nepúšťame do telesných aktivít, či športu. Natriasanie plného žalúdka sa môže prejaviť ako pálenie záhy. Po jedle je vhodné dopriať si krátky odpočinok.
    Naša rada: Múdre ajurvédske spisy nám radia po jedle spraviť cca 100 krokov a potom si ľahnúť na ľavý bok na cca 15-20 minút a relaxovať.
     
  4. Aplikovať opatrenia, aby sme v tele nastolili acido-bázickú rovnováhu. Prílišná kyslosť narobí v tele viac škody ako osohu. Viac na túto tému nájdete v našom článku: Prekyslený organizmus.

 

Pálenie záhy a emočná príčina

Emócie, ktoré sa spájajú s problémom pálenie záhy sú: agresia, hnev, bôľ, žiaľ, ale aj bojazlivosť a strach. Ostávajú prítomné v tele, nakoľko sme ich nepustili von, nevyjadrili nahlas a “daný problém/situácia” nás naďalej spaľuje. 

Pálenie záhy a bolesť chrbta symbolizujú z pohľadu psychomatiky "zaseknuté" emócie v tele. Preto môžeme cítiť, že v nás "horí oheň", bolí nás chrbát a máme ťažkosti s dýchaním.

Je preto nesmierne dôležité vyjadriť svoje pocity a prežívané emócie a vážiť si seba samého.

pálenie záhy oheň

 

Pálenie záhy z pohľadu ajurvédy 

V ajurvéde sa píše, že keď nás páli záha, tak máme v tele príliš veľa prvku ohňa – agni. Zvýšená je v tomto prípade PITTA dóša. Treba sa mať preto na pozore a snažiť sa tento oheň mierne stlmiť, aby nám jeho plameň nespálil steny žalúdka (zápal žalúdka, žalúdočné vredy), či nenarušil výstelku pažeráka (zápal pažeráka). 

Veľmi vhodným prírodným produktom na podporu trávenia je Digestion Power od Planet Ayurveda.

Ajurvédsky poradca vám určite odporúči vhodné bylinky proti páleniu záhy prihliadnuc na váš zdravotný stav a aktuálny stav dóš. Naordinované bylinky si budete buď pridávať do jedla, alebo si uvaríte čaj na pálenie záhy. Dostanete tak svoj oheň – agni pod kontrolu.

Tip od poradkyne ayurvédy Lenky: Výborné je aj pitie ajurvédskeho KKF čaju. KKF čaj sa pripravuje z troch ajurvédskych korenín: koriander, kumín (rímska rasca) a fenikel. 1 ČL koriandra, 1 ČL rímskej rasce a 1 ČL fenikla zalejeme 500ml vody, chvíľku prevaríme, po 15. minútach scedíme, necháme vychladnúť a popíjame počas celého dňa. 

Tento čaj na pálenie záhy sa môže piť aj počas tehotenstva. :)


Pálenie záhy v tehotenstve

Tehotenstvo je veľmi krásna, jedinečná a zároveň špecifická etapa života ženy, kedy sa v tele deje veľmi veľa zmien. Ako v brušku rastie bábätko, tak vo vyššom štádiu tehotenstva sa okrem problému, akým je tehotenská cukrovka, pritrafí pálenie záhy. 

Pálenie záhy v tehotenstve
 

Čo na pálenie záhy v tehotenstve?

Sledujeme si, aby sme sa v tehotenstve správne stravovali, hoc občas nás hormóny a s nimi spojené chute prevalcujú. Snažíme sa dodržiavať vyššie spomenuté rady. 

Ako sme si spomenuli, ten malý zázrak, čo v nás rastie, má čoraz viac menej priestoru a rastúce bruško tlačí na žalúdok. Vhodné je vstať a trochu sa poprechádzať, aby tlak na žalúdok pominul. Prechádzku môžeme využiť na rozhovor s bábätkom a poprosiť ho, aby sa troška, (ak sa mu dá) posunulo.

 

Prvá pomoc pri pálení záhy. Ako sa zbaviť pálenia záhy?

Na zahnanie akútnej žieraviny v pažeráku môžeme použiť:

  • nápoj s chlorofylom – napr. Duolife Chlorofil, Liquid ChloropHeal
  • zelený jačmeň a riasa chlorella
  • do vody si primiešame pHour salt a vypijeme
  • na pálenie záhy je sóda bikarbóna starým dobrým pomocníkom
  • mlieko na neutralizáciu kyselín – to je zase dobrá stará babská rada na otázku “Čo proti páleniu záhy?”

Dr.Young sa dlhé roky venuje téme prekyslený organizmus a veľmi dobre svoje dlhoročné skúsenosti popísal v knižke Zázračné pH. Okrem zásadotvorných receptov odporúča prírodné produkty Young pHorever, ktoré pomáhajú pri pálení záhy a nastoľujú acido-bázickú rovnováhu.

Tabletky na pálenie záhy, či iné lieky na pálenie záhy je možné zakúpiť si v lekárni. Prípadne, ak po dodržiavaní odporúčaných rád problém s pálením záhy pretrváva, tak je určite vhodné navštíviť gastroenterológa.


Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom. Napriek tomu veríme, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov z prírody sledujte stránku Bohatstvo prírody na Facebooku aj na Instagrame.

 

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
Najnovšie články
Graviola a jej účinky

Graviola a jej účinky

Superpotravina, ktorá zlepšuje obranyschopnosť. Ak ste niekde zachytili názvy „graviola“, „soursop“, či annona muricata, vedzte, že je to jedno a to isté ovocie. Viete však aj o superzázrakoch gravioly? Rakovina je strašiak, s ktorým by graviola mohla zatočiť. Vedci skúmanie gravioly priam milujú!

Čítajte viac
Ako sa zbaviť parazitov prírodnou cestou?

Ako sa zbaviť parazitov prírodnou cestou?

Ak vás trápia parazity, nie je to nič príjemné. Nie je to však žiadna hanba, pretože do nášho tela sa dostanú primárne potravou alebo kontaminovanou vodou. Čo však s nimi, ak už sa v našom tele usadili? Ako sa zbaviť parazitov prírodnou cestou?

Čítajte viac
Tráviace enzýmy - kľúčoví hráči pre zdravý metabolizmus

Tráviace enzýmy - kľúčoví hráči pre zdravý metabolizmus

Ak je niečo nevyhnutné pre život, sú to okrem iného jednoznačne enzýmy. Spravujú viac ako 4 000 chemických reakcií vo všetkých častiach nášho tela. Sú jednoducho všestranné. Pomáhajú napríklad rozložiť potravu. Je vám po jedle ťažko? Alebo – tečie vám krv z nosa? Enzýmy asi nepracujú správne. Čo ak im dôjde sila? Čo robiť, aby správne pracovali?

Čítajte viac
Regenerácia pečene

Regenerácia pečene

PEČEŇ. Nedá sa bez nej existovať. V ústrety nám vychádza aj svojou zázračnou regeneračnou schopnosťou. O tomto orgáne hovorí už starogrécka mytológia v podaní Prométhea, ktorého boh Hefaistos na príkaz najvyššieho boha Dia pripútal reťazou k skale. Orol mu každý deň zjedol kúsok pečene, ktorá sa regenerovala deň čo deň, noc čo noc. Trest mal trvať celú večnosť za to, že Prométheus priniesol ľuďom oheň, ktorého tajomstvo dovtedy poznali len bohovia Olympu.

Čítajte viac
Atopický ekzém: ako zmierniť jeho prejavy?

Atopický ekzém: ako zmierniť jeho prejavy?

Určite už mnohí z vás mali nejakú kožnú vyrážku, kiahne alebo iný výsev na koži, ktorý nepríjemne svrbel. Atopický ekzém -  suchá až praskajúca pokožka a mnohonásobne intenzívnejší pocit svrbenia. Pre pocit úľavy od svrbenia sú mnohí ochotní doškriabať sa až do krvi. Ale to nie je cieľ. Cieľom je odhaliť príčinu, prečo vzniká atopický ekzém a následne prijať opatrenia na jej odstránenie. Pozrime sa, čo sa dá s tým robiť.

Čítajte viac
Vitamíny na imunitu

Vitamíny na imunitu

Ste si istí, že svojmu telu poskytujete všetky potrebné vitamíny a minerály? Ak ich máte nedostatok, trpí predovšetkým imunitný systém a vy určite viete, že vaše telo je tak vystavené väčšiemu riziku nákazy. Top 5 vitamínov sa zaručene postará o váš komfort.

Čítajte viac
Prvá pomoc na zápchu z prírody

Prvá pomoc na zápchu z prírody

20 – 30 % svetovej populácie má ťažkosti pri vyprázdňovaní a určite sa necíti v takom stave komfortne. Nechať to tak na preháňadlá a neskúsiť žiadnu pomoc pri zápche nie je riešenie. Pomoc pri zápche vie poskytnúť opäť naša úžasná príroda. Tá má liek na všetko.

Čítajte viac
Dar Zeme - Schindeleho minerály

Dar Zeme - Schindeleho minerály

Schindeleho minerály. Viete, prečo sú také obľúbené? Predstavte si, že existuje dar z prírody. Čistý, neupravený zázrak našej Matky Zeme, ktorého účinky boli objavené úplnou náhodou. Schindeleho minerály zdravie, vitalitu a skvalitňujú život všetkému živému.

Čítajte viac
Koenzým Q10 – zbožňovaný elixír pre pleť, srdce a mozog

Koenzým Q10 – zbožňovaný elixír pre pleť, srdce a mozog

Milujú ho srdce, mozog, imunitný systém a  bunky tela bez neho nedokážu existovať! Reč je o antioxidante par excellence - koenzým Q10. Dokáže povzbudiť, pridať energiu, ubrať z únavy, povzbudiť pleť. Jedným slovom, ak chcete byť fyzicky a psychicky v pohode, stavte na koenzým Q10.

Čítajte viac
Výživa na kĺby v každom veku

Výživa na kĺby v každom veku

Cítite sa niekedy oveľa starší? Trápia vás zrazu bolesti kĺbov, o ktorých ste predtým ani netušili? Prinášame vám rovnicu: Na jednej strane je vyváženosť stravy, cvičenie, znižovanie rizikových faktorov, ako sú preťaženie kĺbov a obezita. Na druhej strane tejto rovnice je zdravie vašich kĺbov. Poznáme potraviny, ktoré pomáhajú kĺby vyživovať..

Čítajte viac
(Kozie) kolostrum pre silnú imunitu a sviežu pleť

(Kozie) kolostrum pre silnú imunitu a sviežu pleť

Hovorí sa mu aj tekuté zlato, a to nielen kvôli žltej farbe. Z nutričného hľadiska je kolostrum  jeden obrovský zázrak pre imunitu a ako trojhlavý drak bojuje proti mikroorganizmom, baktériám a vírusom. Škoda však, že sa tvorí v tele matky len pár dní po pôrode.. Čo s tým môžeme urobiť?

Čítajte viac
Posilnenie imunity u detí

Posilnenie imunity u detí

Všetci chceme pre svoje deti len to najlepšie. Keď ich trápia choroby, my sa trápime ešte viac. Ak sú však naše ratolesti až príliš často pod perinou, začneme rozmýšľať, kde sa stala chyba. Stojí za tým oslabená imunita? Ako podporiť imunitu u detí?

Čítajte viac
Prečo hľadať kyselinu hyalurónovú na etiketách produktov?

Prečo hľadať kyselinu hyalurónovú na etiketách produktov?

Kyselina hyalurónová je nevyhnutná pre udržanie štruktúry vrstiev kože. Máme ju v tele prirodzene a plní si veľmi dôležitú hydratačnú funkciu. Znie to pekne, keby jej neubúdalo... Máte viac ako 25 rokov? Začnite čím skôr hľadať kyselinu hyalurónovú na etiketách produktov a používať ju. Pokožka sa vám určite odmení.

Čítajte viac
Otužovanie

Otužovanie

Pery máte modré, zuby vám drkocú a najradšej by ste boli pod perinou. Poznáte to? Plávali ste už niekedy vo vode, ktorá mala menej ako 15 °C? Verte či nie, úplné prepojenie s prírodou a pocit sviežosti prúdiaci telom vám prinesie úplne iný pohľad na plávanie. Ľadové medvede by vám o tom vedeli rozprávať! S trochou fyzickej a psychickej prípravy môžete dobiť telo energiou a v neposlednom rade zažiť pravú nefalšovanú hrdosť. Poďme na to :)

Čítajte viac
Zápal močových ciest - domáca liečba

Zápal močových ciest - domáca liečba

Bolesť, svrbenie, šteklenie alebo pálenie pri močení. Tlak alebo kŕče v dolnej časti brucha alebo dolnej časti chrbta. Silné nutkanie na časté močenie, dokonca aj krátko po vyprázdnení močového mechúra. Kto to nezažil, môže byť rád. Kto to zažil, väčšinu času presedel na mieste, kam aj králi chodia pešo. Zápal močových ciest domáca liečba dá sa to? Skúsme nájsť jeho príčinu a odstrániť ho.

Čítajte viac
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia