Tehotenstvo, kojenie

 
 
 
 
Tehotenstvo

Tehotenstvo je fyziologickým stavom ženy od počatia do pôrodu. Ide o nádherný čas, kedy sa v tele ženy – matky, vyvíja z oplodneného vajíčka nový jedinec. Tehotenstvo trvá 270 dní a je rozdelené na tri trimestre – prvý, druhý a tretí. Tehotenstvo trvá 9 kalendárnych mesiacov a 10 lunárnych. Tehotenstvo týždeň po týždni prináša nový rozmer, pocity niekedy i problémy. Príznaky tehotenstva sú niekedy jasné len z vyšetrenia krvi a nemusí ísť o príznaky, ktoré ihneď zadefinujeme ako tehotenstvo. Najčastejšie otázky späté s týmto stavom ženy sú témy rizikového tehotenstva, mimomaternicového, problémy späté s menštruáciou v tomto období, ale aj s kojením novorodenca a samotnou problematikou dojčenia.

 
 


Tehotenstvo, kojenie

Výrobca: 
Zoradiť produkty podľa: Vzostupné poradie
Zobraziť na stránku:

 
Posilnenie imunity, osteoporóza, kosti a kĺby, psychika, detoxikácia organizmu, alergia, kožné ekzémy, únava, stres, podráždenosť
38,00 € 45,00 €
100% rastlinný estrogén
3,43 € 3,90 €
Detoxikácia, omladzovanie organizmu, podpora trávenia, posilnenie imunity, riešenie pre vyčerpanosť, únavu, pôsobí proti voľným radikálom, vyrovnáva hladinu cukru a cholesterolu
37,10 € 43,90 €
epilepsia, zvýšené svalové napätie, nervozita, podráždenosť, nesústredenosť, upokojuje nervový systém, migrény a bolesti hlavy, zmierňuje citlivosť na alergény
12,80 € 15,00 €
Kožné ochorenia, alergické dermatózy, psoriáza, uhrovitosť, urýchlenie hojenia rán, aj pooperačných. Hojenie chronických vredov - vredové ochorenie žalúdka a dvanástnika, hojenie trofických vredov u diabetikov, pri kŕčových žilách..
9,10 € 13,00 €
Komplexná príprava organizmu na počatie, riešenie problémov pri neplodnosti.
105,00 € 115,00 €
Ochrana pred vznikom vrodených vád, udržanie dobrého stavu nervového systému, zdroj miernálov potrebných v období tehotenstva
49,00 € 55,00 €
Podpora tvorby mlieka, obranyschopnosti a psychickej rovnováhy budúcej mamičky, pre zdravie kostí a zubov
66,00 € 73,00 €
AKCIA - Balíček 3 x Aloe Vera 100% šťava podľa vlastného výberu (čístá alebo zo šťavou z brusníc).
39,90 € 59,70 €
Chýba Vám horčík? Doprajte si ho s Mag350tabs
19,36 € 20,00 €
Ochrana pred odvápnením kostí, pre nastávajúce matky, pre športovcov, v období zvýšeného rastu
18,90 € 23,00 €
Skeletín - výživa kostí a kĺbov
24,80 € 25,40 €
Na zabezpečenie zdravého vývinu kostry a zubov, rastu u detí počas všetkých vývinových období, najmä pred začiatkom pohlavného dozrievania v období 11 - 14 rokov, do 3 rokov na profylaxiu rachitídy, na zlepšenie pamäte, pri bolestiach v kostiach a svaloch
17,00 € 32,50 €
Biocalcium pomáha pri: osteoporóza, podagra, artritídy, reumatizmus, Bechterevova choroba, artrózy, alergie, bronchiálna astma, diabetes, ochorenia štítnej žľazy, ochorenia nervovej a srdcovo-cievnej sústavy, lámavosť vlasov a nechtov, klimaktérium..
23,00 € 30,00 €
Indikácie: kožné ochorenia, alergické dermatózy, psoriáza, uhrovitosť, urýchlenie hojenia rán, aj pooperačných. Hojenie chronických vredov - vredové ochorenie žalúdka a dvanástnika, hojenie trofických vredov u diabetikov, pri kŕčových žilách..
11,00 € 16,25 €
Na posilnenie, pre ľudí so zhoršeným stravovaním, na obohatenie výživy nevyhnutnými látkami, pri zníženej imunite, detoxikačný prostriedok, na vyčistenie črevného traktu a organizmu od nečistôt, pri chronických zápalových ochoreniach..
26,00 € 36,00 €
Indikácie: pri rozumovej a fyzickej záťaži, tonikum a posilňovač chronickej únave, profylaxia a liečba srdcovo-cievnych ochorení- ateroskleróza, hypertenzia, stenokardia, porážka, infarkt, varikózne rozšírenie žíl, profilaxia porušenej ostrozrakosti..
30,00 € 42,50 €
Pre správnu funkciu nervov, mozgu a svalov, nechutenstvo, kožné problémy a ekzém, tehotné ženy a dojčiace matky - pomoc pri tvorbe materského mlieka, chudokrvnosť a ochorenie pečene
13,50 € 18,00 €
Je bohatý na prírodné proteíny, vitamíny, minerály a energiu, ktoré prispievajú k zlepšeniu a udržaniu celkovej dobrej telesnej kondície.
11,50 € 16,00 €
JODIS koncentrát - vhodný pre starších ľudí, ľudí s neslanou diétou na podporu ich zdravia, ľudí chorých na cukrovku, štítnu žľazu a rakovinu. Vyvoláva veľký ozdravujúci efekt pre celý organizmus.
23,50 € 34,00 €

 
 

 

Prvý trimester trvá od 1. po 12. týždeň gravidity. Často ženy v tomto období trpia rannou nevoľnosťou. Počas tohto obdobia sa z embrya stáva plod. Vyvíjajú sa všetky orgány vrátane pohlavných a plod na konci tohto trimestra má vlastne všetko čo má mať a v ďalších to zdokonaľuje a rastie.

Druhý trimester trvá od 13. do 24, alebo 27. týždňa. Zmierňuje sa alebo úplne mizne nevoľnosť z predošlých mesiacov, hmotnosť nie je v tomto štádiu ešte vyčerpávajúca a žena cíti jemné pohyby plodu. Môžu pocítiť prílev energie a vnútornú spokojnosť. Napínaním kože na bruchu sa začínajú vytvárať strie, ktoré sú dôsledkom rozpínania väzivového tkaniva. Mávajú červenkastú farbu, ale po pôrode blednú. Môže sa zvýšiť krvný tlak, na ktorý si treba dávať pozor, ale môžu byť za ním aj vnútorné a teda od ženy nezávislé príčiny.

Tretí trimester tehotenstva obyčajne trvá od 25. alebo 28. týždňa – do 40 týždňa, aj keď zdravé deti sa rodia aj krátko pred, alebo po ukončení tohto obdobia. Dôležitou úlohou v tomto období je príprava na pôrod. Ten môže prísť aj nečakane. Približne v 38. týždni môže lekár odporučiť vyšetrenie panvy aby zistil stupeň dilatácie krčka maternice.

Žiaľ mnohokrát sa stretávame s tehotenstvom, ktoré označujeme ako rizikové, čo znamená, že je isté podozrenie a predpoklad, že sa plod nemusí narodiť zdravý, prípadne je ohrozené zdravie ženy. Do tejto skupiny patrí:

 • hrozba potratu
 • predčasný pôrod
 • krvácanie v tehotenstve
 • nízko položená placenta
 • podozrenie na vývojovú chybu plodu
 • Rh inkompatibilita
 • Podozrenie na nedostatočnú funkciu placenty.

Poznáme aj tzv. patologické tehotenstvo, čo znamená že je vážne chorá matka, alebo plod, alebo obaja súčasne. Zdravotný stav ženy sa niekedy počas tehotenstva môže zhoršiť. Ide o ochorenia srdca, ľadvín, pľúc, alebo cukrovku.

Pri rizikovom tehotenstve môže ísť o problém, nielen na strane plodu, ale aj matky. Úlohu tu zohráva:

 • dedičnosť, genetika
 • zdravotný stav
 • predchádzajúci priebeh tehotenstva
 • tehotenstvo po umelom oplodnení, alebo liečenej neplodnosti.

Pozor však na mimomaternicové tehotenstvo. Javí sa v prvých príznakoch ako normálne, problémy však nastanú neskôr, keď sa pridružia silné bolesti z dôvodu neuhniezdenia sa vajíčka v maternici, ale vajcovodoch a v prípade neskorého zákroku, môže ohroziť aj život ženy. Pozor teda na nepriechodnosť vajcovodov, pretože je to práve problém žien, trpiacich touto diagnózou. Ale jeden pozitívny moment tu je. Aj po takomto mimomaternicovom otehotnení, je možné, že otehotniete neskôr a donosíte zdravé dieťatko.

Ešte jeden zaujímavý postreh súvisiaci s tehotenstvom. Tehotenstvo a menštruácia by sa mali navzájom vylučovať, ale nie je to pravidlo. Priebeh i príznaky tehotenstva sú u každej ženy iné a aj tento stav je výsostne individuálny, preto neporovnávajme každý moment tehotenstva s kamarátkou. Niekoľko žien potvrdilo menštruáciu aj vtedy, keď boli tehotné a tehotenstvo sa potvrdilo neskôr. Treba však vedieť, že nejde o menštruáciu v pravom zmysle slova. Ide skôr o vaginálne krvácanie, ktoré je dôsledkom prekrvenej steny maternice keď je vajíčko vo fáze uchytávania sa v maternici.

Tehotenstvo je tak obšírna téma, ktorá by zniesla neuveriteľne veľa miesta. Dôležité je byť obozretná na seba i dieťatko a robiť v tehotenstve hlavne všetko pre to, aby ste priviedli na svet zdravé dieťa. Všetky zásadné problémy riešte s gynekológom či pôrodníkom a nechajte sa inšpirovať aj kvalitnými prírodnými doplnkami, ktoré vášmu dieťatku pomáhajú na ceste na svet ale aj vám k pohodovému zvládaniu tehotenstva.

V krátkosti sa ešte zastavme pri téme kojenie, či dojčenie. Je úplne jedno ako nazývame nádherný akt, kedy novorodenec je v blízkom kontakte s matkou. Kojenie je mimoriadnou výhodou finančnou, ale predovšetkým je to základ dobrého imunitného systému vášho dieťaťa. Dnes už informácie o kojení nemajú konca kraja a všade je ich veľa každá mama si myslí, že treba prijať všetko. V pokoji sa sústreďte na vlastný organizmus a dieťa a nájdite si vlastný biorytmus i spôsob kojenia. Niekedy je kojenie bezproblémové, inokedy je nutné vytrpieť si svoje pri bolestivosti či zápaloch prsníkov. Dojčenia je schopná väčšina žien, nemožnosť dojčenia, alebo kontraindikácie sa vyskytujú u veľmi malého percenta žien. Kojenie prehlbuje citový vzťah matky a dieťaťa.

V každom prípade je len a len na vás, ako zvládnete tento čas, prípadne s podporou rodiny či laktačnej poradkyne. Nezabúdajte však na vlastnú intuíciu a pocit. Je možné, že bude hľadať najvhodnejší vankúš na kojenie, prípadne čo najvhodnejšiu podprsenku či informácie. Na webe je všetko, ale len váš vlastný zážitok s dieťaťom vás utvrdí v správnosti toho ako a prečo kojíte. Materské mlieko je najlepšou výživou akú matka dokáže dieťaťu poskytnúť. Kŕmenie do 6 mesiacov iba materským mliekom znamená pre bábätko mnoho zdravotných výhod:

 • prevenciu akútnych infekcií (zápalov a hnačiek)
 • alergií
 • civilizačných chorôb.

Chybou je ak aj po 6. mesiaci kŕmime dieťa iba materským mliekom. Materské mlieko ako jediný zdroj potravy už v tomto období nestačí. Dieťa je vystavené rizikám:

 • podvýživy
 • chudokrvnosti
 • vyššieho výskytu alergií.