Imunitný systém

 
 
 
 
Imunitný systém

 

Imunita je obranný mechanzmus, ktorým sa telo bráni škodlivému vplyvu vonkajších faktorov. Úlohou imunity je udržiavať rovnováhu vnútorného prostredia organizmu. Imunitný systém, ako súbor buniek a orgánov pracuje na obrane organizmu. Ak zlyháva imunita, alebo je oslabená, sme náchylnejší na rôzne ochorenia. Pre posilnenie imunity i organizmu vôbec, je dobré vhodne upraviť stravu, obmedziť stres a otužovať. Dopriať telu ani nie tak lieky na imunitu, ako vitamíny, probiotiká a enzýmy. Je to cesta nielen pre imunitný systém dospelých, ale aj pre posilnenie imunity detí, ktorá je z veľkej časti závislá na správnej výžive.

 

 
 


Imunitný systém

Výrobca: 
Zoradiť produkty podľa: Vzostupné poradie
Zobraziť na stránku:

 
Zdravé kosti po celý život
7,50 € 9,00 €
Zdravé kosti po celý život
14,00 € 16,00 €
Zdravé kosti po celý život
32,50 € 35,00 €
DiCHO Čistič ovocia a zeleniny – dokonalá čistota bez chémie
319,00 € 350,00 €
TIENS náramky pre duševnú harmóniu a optimálny zdravotný stav bez stresu.
83,00 € 90,00 €
TIENS náramky pre duševnú harmóniu a optimálny zdravotný stav bez stresu.
83,00 € 100,00 €
TIENS náramky pre duševnú harmóniu a optimálny zdravotný stav bez stresu.
73,00 € 90,00 €
TIENS náramky pre duševnú harmóniu a optimálny zdravotný stav bez stresu.
103,00 € 125,00 €
Tiens matrac na posteľ , užite si ničím nerušený a pokojný spánok.
1.099,00 € 1.250,00 €
TIENS Hyper-H podporte svoj pitný režim vodou, obohatenou o vodík.
930,00 € 1.200,00 €
TIENS dezinfekčný prístroj vám zabezpečí život bez baktérií, plesní a nepríjemných pachov.
119,00 € 140,00 €
TIENS prikrývka pre zdravý spánok, zabojujte s vašou nespavosťou.
270,00 € 475,00 €
TIENS kvalitný vankúš proti nespavosti a poruchám spánku.
270,00 € 297,00 €
Káva z huby Cordyceps priaznivo vplýva na dýchacie orgány, srdce, reuma, libido, obličky a celkovo na vitalitu a mentálnu aktivitu - výživové doplnky
14,00 € 15,00 €
Káva z huby Cordyceps priaznivo vplýva na dychacie orgány, srdce, vitalitu a mentálnu aktivitu. Kordyceps patrí medzi liečivé huby - reuma, libido
110,00 € 121,00 €
Káva z huby Cordyceps priaznivo vplýva na dýchacie orgány, srdce, reuma, libido, obličky a celkovo na vitalitu a mentálnu aktivitu - výživové doplnky
100,00 € 110,00 €
Vláknina Delifiber pomáha pri redukčnej diéte, napraviť črevnú mikroflóru.
14,00 € 15,00 €
Najsilnejší prírodný antioxidant z morskej riasy. Proti zápalom, cholesterol, podporuje srdce, oči, plodnosť, chráni pokožku pred UV žiarením - podpora imunity
16,50 € 17,00 €
Extrakt z olivových listov obsahuje oleuropeín, ktorý má vyšší antioxidačný potenciál ako Vitamín C. Hypertenzia, olivy, olivové listy - výživový doplnok
14,50 € 15,00 €
Kurkuma je tradičný liek z Ďalekého východu, s obsahom piperínu. Výživový doplnok na posilnenie imunity, detoxikácia organizmu, pomocník proti rakovine ..
38,50 € 39,00 €

 
 

 

Imunitný systém je veľmi sofistikovaný komplex buniek, chemických reakcií, protilátok a bariér. Delíme ho na:

 

1. Nešpecifickú imunitu – vrodenú

2. Špecifickú imunitu  – získanú

 

Obidve formy závisia od genetickej výbavy jedinca a v princípe by sa nemali rozdeľovať. Človek sa narodí s vrodenou imunitou a získanú si musí vytvoriť. Človek prichádza do kontaktu s mnohými ľuďmi, v rôznom prostredí, kde sa imunita doslova testuje. Infekčné ochorenia, horúčka, hnačky, zápaly. Je to normálny proces a je dôležité, aby imunita v tomto boli obstála. Môže sa na kratšiu, alebo dlhšiu dobu narušiť. Imunitný systém je tu však predovšetkým na to, aby nás chránil pred:

 • baktériami,
 • vírusmi,
 • parazitmi
 • plesňovými ochoreniami
 • celým radom chemických toxínov.

Ak je akýmkoľvek problémom narušený imunitný systém, je svojím spôsobom narušený celý organizmus. Pre správne fungovanie imunity je dôležité dodržiavať niekoľko zásadných bodov v životospráve:

1. Zbaviť sa nadváhy – samozrejme pomaly, ale účinne. Nadváha je totiž často zdrojom vzniku zápalov, cukrovky, či srdcových chorôb.

2. Obohatiť stravu o antioxidanty – sú doslova štítom pred voľnými radikálmi, čo sú molekuly poškodzujúce bunky. Doprajte si ovocie, zeleninu, selén, zinok a vitamíny A, C, E. Imunitu dokážu podporiť aj niektoré druhy húb – Shitake a Maitake.

3. Doplniť probiotiká – čisté črevá a správna mikroflóra v nich, sú cestou k rovnováhe v organizme. Probiotikami sa výrazne upravuje imunitný systém organizmu a zlepšuje sa vstrebávanie cholesterolu.

4. Obmedziť prijímanie tukov a cukrov – tie totiž doslova ničia bunkovú imunitu.

5. Zvýšiť, alebo spravidelniť pohyb – aspoň 30 minút aktívneho pohybu denne naštartuje obranyschopnosť.

V súčasnosti existujú aj hypotézy o prostredí, v ktorom sa človek nachádza a ktoré narúša svojím spôsobom imunitný systém človeka. Ide predovšetkým o recidívu respiračných ochorení horných a dolných dýchacích ciest, ako aj o výskyt alergií. Patrí sem vplyv domáceho i pracovného prostredia, znečistené prostredie, typické pre súčasný moderný štýl života, a na druhej strane ide o hygienickú hypotézu, ktorá podporuje tradičnejší spôsob života a prirodzené stretávanie sa detí s menej sterilným prostredím a často prehnanou liečbou antibiotikami.

Dôsledkom oslabenej imunity je:

 • Časté prechladnutie
 • Časté opakovanie angín
 • Herpes
 • Únava
 • Bolesti celého tela.

Na imunitu však nevplýva iba zlá životospráva, nedostatok pohybu či obezita. Aj tieto fyzické príčiny oslabenej imunity môžu mať svoj pôvod v psychickom stave človeka. Preto treba spozornieť, ak trpíte:

 • Dlhodobým stresom
 • Dlhodobým nedostatkom spánku
 • Dlhodobými depresívnymi stavmi
 • Neadekvátnym biorytmom