Dna

 
 
 
 
DNA

Dna ochorenie vyvoláva zvýšené množstvo kyseliny močovej v krvi, ktorá sa spolu so svojimi soľami usádza v kĺboch. Kyselina močová si ako prvý vyberá palec na nohe, kĺby horných končatín, konkrétne rúk a kĺby nôh. Dna je choroba, ktorú spôsobuje porucha látkovej premeny v tele, pri ktorej zvýšená kyselina močová vytvára kryštáliky, ktoré svojím hromadením v kĺboch vyvolávajú silné bolesti. Vyvolávajú ju najmä diétne chyby, no vysokým rizikovým faktorom pre vznik dna choroby je nadmerná a pravidelná konzumácia alkoholu. Pacient pociťuje v postihnutých kĺboch silnú bolesť, viditeľné sú silné opuchy a začervenania postihnutých miest. Boľavé miesta sú citlivé na dotyk. Sprievodným javom je aj vytváranie tvrdých guliek na koži v oblasti uší. Nie sú to však len bolesti a opuchy kĺbov - choroba dna alebo pakostnica má negatívny vplyv aj na obličky. Usádzaním kyseliny močovej a jej kryštálikov v obličkách vznikajú obličkové kamene a v niektorých prípadoch môže nastať zlyhanie obličiek.

 
 

Dna

Výrobca: 
Zoradiť produkty podľa: Vzostupné poradie
Zobraziť na stránku:

 
Prekyslenie organizmu, odstránenie kyslosti z tela, meranie pH
32,00 € 37,00 €
Posilnenie imunity, osteoporóza, kosti a kĺby, psychika, detoxikácia organizmu, alergia, kožné ekzémy, únava, stres, podráždenosť
38,00 € 45,00 €
Šťava Aloe Vera ESI ANTIOXIDANT so šťavou z červeného pomaranča
12,90 € 17,90 €
Detoxikácia, omladzovanie organizmu, podpora trávenia, posilnenie imunity, riešenie pre vyčerpanosť, únavu, pôsobí proti voľným radikálom, vyrovnáva hladinu cukru a cholesterolu
37,10 € 43,90 €
Pomáha detoxikovať organizmus, podpora chudnutia a stimulácie imunitného systému, normalizácie krvného tlaku a cholesterolu, Unikátna novinka na Slovenskom trhu
15,90 € 17,90 €
Aloe Vera - pomáha detoxikovať celé telo od škodlivých a odpadových látok, čistiť črevá, pečeň, krv, cievy a pokožku, zlepšiť vyprázdňovanie,...
12,90 € 19,90 €
Chráni organizmus a zároveň dopĺňa energiu a prispieva k jej rovnováhe. Má výrazne antioxidačné účinky. Zlepšuje trávenie, tonizuje slezinu a žalúdok, znižuje teplotu pri horúčkach a nachladení, opakované používanie znižuje a normalizuje krvný tlak..
16,00 € 22,50 €
detoxikácia, acido - bázická rovnováha, obnovenie črevnej mikroflóry, proti zápalom, zvýšenie imunity, optimalizuje hladinu cholesterolu, proti akné, psoriáze a ekzémom
19,00 € 21,00 €
Regenerácia tkanív, normalizácia cholesterolu a krvného tlaku, ochrana pred radikálmi, prevencia nádorových ochorení, balenie Chlorelly na 1,5 mesiaca v dóze, obsahuje 750 tabliet. Odporúčaná dávka je minimálne 3 mesiace.
20,75 € 27,90 €
Komplexná ochrana organizmu, regenrácia tkanív, normalizácia cholesterolu a krvného tlaku, prevencia kardiovaskulárnych ochorení, ochrana pred škodlivým pôsobením voľných radikálov
56,51 € 68,90 €
Detoxikácia, regenerácia a úprava zažívacieho traktu, chronická zápcha, akné, alergia, bradavice, zlepšuje proces hojenia, omladzuje organizmus, doplnok pri redukčných dietách
35,00 € 45,00 €
Podpora imunitného systému v boji proti vírusom, baktériám a plesniam, protizápalové pôsobenie najmä pri zápaloch slizníc tráviaceho traktu, čriev, ústnej dutiny, tkanív, kĺbov, kože a pri aftoch, má silné protivírusové pôsobenie
16,90 € 19,90 €
Osteo klas – “Pohyb bez bolesti”
26,88 € 29,00 €
Výborná kombinácia dvoch proteolytických enzýmov
30,20 € 32,00 €
Liečba príčiny ochorenia bez vedľajších nežiaducich účinkov na Váš organizmus prostredníctvom biologicky aktívnych doplnkov Tianshi - Tiens. Darujte si zdravý a dlhý život!
Antioxidant, harmonizátor krvného tlaku, prostriedok potláčajúci stárnutie pleti, reumatická artróza
32,68 € 35,00 €
Bunková výživa proti starnutiu pokožky
19,00 € 21,00 €
Zdroj selénu - najdôležitejšieho stopového prvku, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, pomoc pri problémoch s oplodnením, pri srdcových a kĺbových ochoreniach
13,50 € 16,00 €
Pomáha zvládať všetky druhy zápalov - hlavne artrózy a artritídy, vredové ochorenia žalúdka a dvanástorníka, ochorenia čriev, Crohnova choroba, znížená imunita a následné chronické stavy, nádorové ochorenia, zvýšený krvný tlak, na očistu cievnej steny.
4,20 € 7,90 €
Pomáha zvládať: žalúdočné a dvanástorníkové vredy, zápalových ochoreniach čriev - Crohnova choroba, ulcerózna coilitída, časté ochorenia horných dýchacích ciest, astma bronchiálna, ochorenia srdcovo-cievneho systému, vysoký krvný tlak, kožné výsev
18,30 € 22,90 €

 
 

Dna môže byť chronická alebo akútna, v tom prípade ide o akútny záchvat.

Akútny záchvat najčastejšie začína prudkými bolesťami palca na nohe, ktorý silno opúcha a sčervenie. Je extrémne citlivý na dotyk, to znamená, že pacient sa pohybuje s ťažkosťami alebo vôbec. Akútny záchvat zvyčajne prichádza v noci alebo nadránom, môže sa však objaviť aj kedykoľvek v priebehu dňa. Aj keď sa častokrát nezistí, čo daný záchvat vyvolalo, môže sa predpokladať, že rizikovými faktormi pred záchvatom bola nadmerná konzumácia alkoholu, konzumácia jedál s vysokým obsahom purínov alebo sacharidov, ale taktiež aj stres, únava, úraz, infekcia alebo prechladnutie. Záchvat zvyčajne ustúpi po pár dňoch, musia sa ale dodržať určité podmienky. Obdobie bez záchvatov môže trvať niekoľko dní, ale aj niekoľko mesiacov a rokov.

Ak sa dna nelieči, kryštáliky sa zvyknú ukladať aj v iných orgánoch, čo môže viesť k chronickej dna.

Chronická dna je však už výnimočná z dôvodu užívania liekov, ktoré znižujú hladinu kyseliny močovej.

 

Dna diéta:

Pri akútnom dnovom záchvate sa odporúča pokoj na lôžku, znehybnenie postihnutého miesta, na zmiernenie opuchov sa odporúča prikladať studené obklady. Základom je príjem dostatočného množstva tekutín, najmä alkalických minerálok a čajov, tým sa vylúči nadmerné množstvo kyseliny močovej z organizmu. Dodržiava sa prísna diéta, počas záchvatu sa jesť môžu len sucháre a ovocie, neskôr, zvyčajne v priebehu ďalšieho dňa je povolená konzumácia mliečnych výrobkov a cukrov.

Aj po odznení akútneho záchvatu je nutné držať diétu – vyhýbať sa najmä alkoholickým nápojom, mäsu a vnútornostiam, piť dostatočné množstvo tekutín. Dlhodobá diéta znamená prísne dodržiavať obmedzenia. Týka sa to najmä potravín s vysokým obsahom purínov ako sú mäsové výrobky, vnútornosti, najmä pečeň a obličky, mozoček, niektoré druhy rýb – napríklad šproty a sardinky, údeniny. Samozrejmosťou je úplné obmedzenie alkoholu, najmä piva. Odporúča sa vylúčiť aj kávu a cigarety, ďalej čokoládu, kakao, sladkosti, čierny čaj, huby, šošovicu, oriešky.

Naopak medzi vhodné potraviny patria: mrkva, jablká, petržlen, zeler, artičoky, cibuľa, cesnak, pažítka, karfiol, hrozno, med, ovsené vločky, mlieko, mliečne výrobky, dyne. Veľmi vhodnou potravou pri dne sú čerešne, ktoré znižujú hladinu kyseliny močovej v krvi, takisto čučoriedky a jahody.

 

Dna liečba:

Liečba dny sa rozdeľuje podľa stavu ochorenia, to znamená liečba akútneho záchvatu dny, liečba chronickej dny a starostlivosť o pacienta v medzizáchvatovom období.

 

Liečba pri akútnom záchvate zvyčajne zahŕňa najmä pokoj postihnutej končatiny v stabilizovanej polohe, oddych pacienta na posteli, miernenie opuchov a chladenie horúcich postihnutých miest studenými obkladmi. Nutné je dodržiavanie pitného režimu a strava pozostávajúca z ovocia a suchárov. Z liekov sa zvyknú podávať pacientovi kortikoidy.

Liečba chronickej dny pozostáva z dlhodobej diéty a rešpektovania obmedzeného prísunu purínov. Liečba je založená na užívaní medikamentov zo skupiny urikozurík alebo urikostatík.

Liečenie medzi záchvatmi zahŕňa najmä diétu, dodržiavanie pitného režimu. V tomto období sa zvyčajne nelieči dna ako diagnóza, ale cieľom je znižovanie kyseliny močovej v organizme a jej zvýšené vylučovanie z organizmu.

 

Ak je dna liečená, prognózy ochorenia sú dobré. Ak je však dna neliečená a prejde do chronickej fázy, častokrát dochádza k invalidite alebo aj k dialýze obličiek.

 

Dna bola v minulosti označovaná ako choroba bohatých, pretože ju vyvolávala nadmerná konzumácia mäsa a alkoholu. V súčasnosti sa dna vo vyššej miere vyskytuje v oblastiach s vyšším štandardom, choroba postihuje častejšie mužov.