Konopný proteín | Bohatstvo-prírody.sk

 
 
 
 
Konopný proteín

Konopný proteín pochádza z rastliny konope - Cannabis Sativa, názov síce evokuje marihuanu, ale konopný proteín ako doplnok výživy pochádza z druhu, ktorý neobsahuje THC, látku obsiahnutú v marihuane. Proteíny obsahujú konopné semienka, po odstredení oleja zo semien sa zo suchých zvyškov semien vyrobí konopný proteín.

 

Proteínový nápoj obsahuje edestín, látku, ktorá sa nachádza iba v semienkách konope. Je to rastlinný proteín podobný bielkovine v ľudskom organizme, preto je vyhľadávaný ako suplement pri bunkovej deštrukcii. Konopný proteín patrí medzi najlepšie proteíny pre športovcov práve preto, že je navyše ľahko stráviteľný. Albumín, ďalší proteín nachádzajúci sa v konopnom proteíne, je globulínový proteín.

 

Tieto proteíny na rast svalov obsahujú „dobré tuky“, omega-3 mastné kyselinyomega-6 mastné kyseliny, ktoré sú v dokonale vyváženom pomere 3:1. Obsahujú tiež kyselinu gama-linolénovú. Všetky tieto zložky majú pozitívne účinky na ľudský organizmus, polynenasýtené mastné kyseliny pomáhajú predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam, vzniku diabetu a pôsobia tiež priaznivo na nervovný systém, tlmia depresie. Kyselina gama-linolénová je zasa účinná v boji proti chronickým ochoreniam. Konopný proteín je zdrojom antioxidantov, vitamínov, minerálov, obsahuje tiež vlákninu a je bezlepkový.

 

Obsahuje tiež aminokyseliny arginín a histidín, ktoré sú zodpovedné za vývin organizmu a dôležité aminokyseliny metionín a cystoín, ktoré pomáhajú tvorbe enzýmov. Skladá sa z 20 aminokyselín a 10 esenciálnych aminokyselín. Obsahuje vlákninu a až 47% bielkovín.

 

To všetko dohromady robí z konopného proteínu jeden z najlepších proteínov na rast svalov. Zabezpečí okrem rastu svalovej hmoty aj jej regeneráciu.  

 

 
 
 
 

Vyznáte sa v proteínoch a viete, aké účinky má konopný proteín?


Konope je všestranná rastlina, z ktorej sa vyrábajú najnepravdepodobnejšie veci, napríklad aj súčiastky do automobilov. Pozrieme sa na ňu však z inej stránky – z výživových hodnôt, ktoré obsahuje. Bielkoviny obsiahnuté v konope sa skladajú zo všetkých 20 aminokyselín a 10 esenciálnych aminokyselín.  Esenciálne kyseliny patria do kategórie kyselín, ktoré si naše telo nedokáže samo vyprodukovať. Navyše konope obsahuje ideálny pomer esenciálnych mastných kyselín 1:3 – omega-3 mastné kyseliny:omega-6 mastné kyseliny). To z hľadiska výhod nie je všetko, v konope sa nachádza i nerozpustná vláknina, jej výhody sú známe – počnúc pravidelnou stolicou a zdravým tráviacim traktom, končiac udržiavaním stálej hladiny krvného cukru. Rastlina neobsahuje toxíny ani dioxíny, neobsahuje mlieko, sóju, lepok. Konopný proteín je bez pridania aromatických látok a farbív.


Konopný proteín napriek obavám – kvôli jeho rastlinnému pôvodu – nespôsobuje úbytok svalovej hmoty, naopak, svaly počas konzumácie proteínu z konope nestrácajú na objeme, dokonca na ňom naberajú.  Bielkoviny, v ňom obsiahnuté, sú stráviteľnejšie ako bielkoviny živočíšneho pôvodu, čo je počas športovania alebo podávania fyzického výkonu dôležité. Na rozdiel od iných bielkovín a proteínových nápojov nespôsobujú známy pocit nafúknutia. Výhrou je i to, že po vypití koktejlu v ústach neostane pachuť mlieka. Ako sme spomínali, obsahuje vysoký podiel nerozpustnej vlákniny, ktorá má blahodarný vplyv na našu tráviacu sústavu. Napomáha lepšiemu vstrebávaniu výživných látok, čo má za následok celkové zlepšenie zdravotného stavu. 


Môžeme si teda zhrnúť výhody konopného proteínu:


1.    obsahuje všetkých 20 aminokyselín, všetky esenciálne aminokyseliny
2.    je rýchlo stráviteľný a nezanecháva pocit nafúknutia
3.    obsahuje vysoký podiel vlákniny
4.    nezaťažuje tráviaci systém ako srvátkové proteíny
5.    má optimálnu hodnotu pH
6.    ukrýva všetky potrebné živiny – okrem aminokyselín a vlákniny aj minerály, vitamíny, enzýmy, antioxidanty a probiotiká