Tréma

 
 
 
 
Tréma

Tréma je druh úzkosti, latinsky nazývaná iracionálna emotívna reagencia. Tréma je akútny stres organizmu a je výsledkom chemických procesov v mozgu, genetickej dispozície a prostredia, v ktorom žijeme. Tréma nás môže mať v hrsti už od raného veku.

Tréma zvyčajne súvisí s vystúpením na verejnosti, no napätie so sebou často prináša akékoľvek upriamenie pozornosti publika alebo väčšieho počtu osôb. Mnohí ľudia v boji proti tréme sa začnú vyhýbať akémukoľvek vystúpeniu na verejnosti. Tréma však je liečiteľná.

 
 

Tréma

Výrobca: 
Zoradiť produkty podľa: Vzostupné poradie
Zobraziť na stránku:

 
Bachov balzam na podporu sebavedomia. Ideálny, keď sa cítite "maličkým", chýba vám sebadôvera alebo potrebujete čeliť výzvam, ktoré presahujú zónu Vašej emocionálnej pohody. Zvládnite pracovný pohovor, obchodné jednanie, rečnícky prejav "ľavou zadnou"! :)
13,90 € 16,90 €
Bachov balzam na koncentráciu. Pomáha sústrediť sa na maximum v záťažových situáciach. Ideálny v čase skúšok, testov, pri pracovnom pohovore, obchodnom jednaní..
13,90 € 16,90 €
Poruchy spánku, zbavuje trémy, odstraňuje stavy úzkosti, pomáha pri celkovej vyčerpanosti, balzam na nervy
14,00 € 16,00 €
Zvýšenie psychickej a fyzickej odolnosti, podporuje vnímavosť, zlepšuje náladu, efektný antioxidant, pozitívne pôsobí pri poklese pracovnej výkonnosti
20,57 € 23,00 €
Posilnenie imunity, osteoporóza, kosti a kĺby, psychika, detoxikácia organizmu, alergia, kožné ekzémy, únava, stres, podráždenosť
38,00 € 45,00 €
Pomáha povzbudiť a posilniť imunitu, fyzickú a psychickú kondíciu.
3,43 € 4,90 €
Brahmi napomáha zlepšeniu pamäte a koncentrácie
3,43 € 3,90 €
Silný protizápalový účinok, psoriáza, reuma, menštruačné bolesti, obličkové a žlčové problémy, podporuje činnosť pečene a pankreasu, vhodný pri Alzheimerovi
27,00 € 31,00 €
Liečba príčiny ochorenia bez vedľajších nežiaducich účinkov na Váš organizmus prostredníctvom biologicky aktívnych doplnkov Tianshi - Tiens. Darujte si zdravý a dlhý život!
epilepsia, zvýšené svalové napätie, nervozita, podráždenosť, nesústredenosť, upokojuje nervový systém, migrény a bolesti hlavy, zmierňuje citlivosť na alergény
12,80 € 15,00 €
Zdroj draslíka a horčíka, minerálov ktoré sa starajú o srdce, ovplyvňuje funkciu nervového systému a činnosť svalov, optimálny krvný tlak, optimálna hladina cukru v krvi
16,00 € 19,00 €
Harmonizácia mysle, depresia, nespavosť, ischias, zápal medzirebrových nervov, bolesti hlavy, potlačenie klimakterických problémov
13,50 € 16,00 €
Pre správnu funkciu nervov, mozgu a svalov, nechutenstvo, kožné problémy a ekzém, tehotné ženy a dojčiace matky - pomoc pri tvorbe materského mlieka, chudokrvnosť a ochorenie pečene
13,50 € 18,00 €
Pomôže študentom prekonať trému a lepšie bojovať s nesústredenosťou či precitlivelosťou, pozitívne ovplyvní výkon ich mozgových buniek, je prospešný pre kosti, kĺby, zuby, udržiava dobrý stav zubov a nechtov, priaznivo ovplyvňuje zdravý stav pokožky
55,00 € 79,00 €
Bachov balzam pre pokoj v hlave. Pomôže Vám "vypnúť" a zrelaxovať, keď máte pocit, Vaša hlava je plná miliónov vecí a ide Vám ju "roztrhnúť". Pocíťte ľahkosť Vašej mysle - hlavy! :)
13,90 € 16,90 €
Rock Rose - Bachova kvetová esencia pomáha zvládnuť: akútny strach, paniku, des a ich následky – stratu orientácie, tras, mdloby, koktanie, strašidelné sny..
10,50 € 16,90 €
Řieši problémy na dráhe srdca, riadiacej a troch žiaričov. Má pozitívny vplyv na cievny systém, teda sa môže využívať pri prevencii cievnych príhod, mozgovej mŕtvici a infarkte myokardu, ďalej pri artérioskleróze a poruchách periférneho prekrvenia
20,90 € 22,00 €
AKCIA - Balíček 3 x Aloe Vera 100% šťava podľa vlastného výberu (čístá alebo zo šťavou z brusníc).
39,90 € 59,70 €
Energy šampón Protektin je určený pre ľahko sa mastiace a vypadávajúce vlasy, pre vlasy poškodené farbením alebo naopak odfarbovaním, je vhodný pre zlepšenie kvality vlasov
9,90 € 10,50 €
Bachov krízový balzam na pery. RESCUE® Starostlivosť o pleť pomáha opäť nadobudnúť pokoj zvonku a zároveň sa cítiť dobre aj zvnútra.
9,90 € 14,90 €

 
 

Prejavy stresu a trémy sú zvyčajne trasenie rúk, nadmerné potenie, potenie rúk, búšenie srdca, červenanie sa, plytké dýchanie a roztrasený hlas.

Za trémou sa mnohokrát skrýva strach z odmietnutia, sociálne neúspechy, nízka sebadôvera a pocity menejcennosti. Tréma súvisí i s nadmerným zameraním sa  na seba, keď od seba očakávame dokonalé výkony. Akútny stres z nezvládnutia daného výkonu je základným kameňom trémy a pramení nielen z pocitov menejcennosti, ale aj z nedostatku pripravenosti na danú úlohu.

Tréma nás však môže aj povzbudiť, nielen paralyzovať. Závisí to od toho, ako sa k tejto úzkosti postavíme. Dôležité je uvedomiť si, že trému pozná každý z nás, umelci, učitelia, skúsení manažéri.

Existujú postupy, ako prekonať strach.

Správne dýchanie. Je základný postup, ako odbúrať stres. Zrýchlený dych spôsobuje pocit, že sa nevieme nadýchnuť a zvyšuje tak stavy úzkosti a napätia. Odporúča sa dýchať bránicou, pomaly sa nadýchnuť do brucha, následne do hrudníka a zhlboka vydýchnuť. Na tomto spôsobe dýchania je potrebné trošku pracovať, nie je to jednoduché.

Zamerajte sa na obsah. Zameranie sa na obsah prezentácie je výbornou pomôckou, ako zvládať stres. Pri výstupe je dôležité preniesť svoju pozornosť zo seba a svojho očakávaného dokonalého výkonu na predmet prezentácie. Prenesenie koncentrácie na obsah nám znižuje možnosti pozorovania seba samého a následne sa príliš vedome nekontrolujeme.

Príprava. Je podstatnou súčasťou plánovaného vystúpenia na verejnosti. Byť pripravený argumentovať, odpovedať na otázky pomáha prekonať nervozitu a stres. Ak ste si vedomý, že prezentácia nie je dokonalá a vy nebudete vedieť správne reagovať, potom sa nikdy nesústredite na obsah, lebo v hlave máte stres a strach z toho, čo všetko sa môže stať a zaskočiť vás. Preto je dôležité mať tému dôkladne pripravenú, mať prichystané odpovede na otázky, ktoré nám môže klásť publikum.

Nácvik. Je ďalšou možnosťou ako zvládnuť stres. Svoju prezentáciu si môžete vyskúšať doma pred zrkadlom a pozorovať pritom prejavy trémy.

Veľkou pomocou v boji proti stresu je aj autogénny tréning, čo znamená, že pred samotným vystúpením si nájdeme vhodnú polohu, v ktorej zotrváme 10 – 15 min. To nám pomôže uvoľniť svalstvo a cievy,  ktoré sú v tom čase napäté. Krv v napätých cievach nám nedostatočne okysličuje mozog a výsledkom býva spravidla „okno“. Snažíme sa uvoľniť aj myseľ, odporúča sa myslieť na niečo pozitívne a príjemné, čo nás vyvedie z napätej situácie. Túto schopnosť rýchleho uvoľnenia sa však odporúča trénovať dlhšie, nie je to jednoduché.

V niektorých prípadoch pomôžu aj talizmany, ktoré sú akousi podporou našej psychiky.

Vyvarujte sa týchto chýb:

Ponáhľanie sa a rýchle hovorenie nie je v súlade s dýchaním – dych je plytký, krátky, povrchný, čo dáva za následok pocit nedostatku kyslíka a situáciu zhoršuje. Pocit neschopnosti sa nadýchnuť zvyšuje trému. Rýchle hovorenie vyviera z túžby mať nepríjemné vystúpenie rýchlo za sebou.

Ignorovanie publika, vyhýbanie sa očnému kontaktu má za následok, že prednášajúci prichádza o spätnú väzbu z publika. Nevie teda posúdiť, či publikum jeho téma dostatočne zaujala, nedáva priestor na prípadné otázky. Ignorácia publika má za následok nadmernú koncentráciu na seba samého a na vlastné myšlienky. Pri nedostatku kontaktu s publikom si prednášajúci navyše vytvára pocit, že téma publikum dostatočne nezaujala, ostáva izolovaný a sám v sebe vyvoláva pocit osamotenia. Nedostane sa mu žiadneho povzbudenia a spätnej väzby, nevšíma si zaujatosť publika a nevníma záujem zo opačnej strany. Výsledkom je ešte väčšia tréma.

Okrem horeuvedených postupov na odbúranie trémy nám v boji proti nej pomáha aj prírodná medicína. Proti príznakom stresu, napätia a úzkosti je účinná valeriánová tinktúra. Odporúča sa používať dve až tri kvapky denne rozmiešané v pohári vody. Účinný je aj čaj z medovky lekárskej a ľubovníka bodkovaného, pozitívnu funkciu v tomto boji plní aj chmeľ obyčajný. Z alternatívnej medicíny je účinná akupresúra. Pri extrémnych stupňoch trémy a úzkosti je potrebné navštíviť psychiatra a konzultovať s ním prípadné užívanie liekov.