Kategórie
 
 
 
 
 
 
Streda, 13. marec 2024
Tráviace enzýmy - kľúčoví hráči pre zdravý metabolizmus

Ak je niečo nevyhnutné pre život, sú to okrem iného jednoznačne enzýmy. Spravujú viac ako 4 000 chemických reakcií vo všetkých častiach nášho tela. Sú jednoducho všestranné. Pomáhajú napríklad rozložiť potravu. Je vám po jedle ťažko? Alebo – tečie vám krv z nosa? Enzýmy asi nepracujú správne. Čo ak im dôjde sila? Čo robiť, aby správne pracovali?

Tráviace enzýmy: Čo sú a akú majú úlohu? Čo od nich môžeme čakať? Sú pre náš život naozaj také dôležité?

Tráviaci systém človeka je neuveriteľne zložitý. Aby tento systém dokonale fungoval, telo prirodzene produkuje enzýmy, ktoré pomáhajú meniť potravu na látky, ktoré telo dokáže absorbovať. 

Enzýmy sú zložité makromolekuly, ktoré ovplyvňujú viaceré reakcie v našom tele. Udržiavanie primeranej hladiny enzýmov umožňuje predovšetkým správne fungovanie imunitného systému.

Na úrovni trávenia sa enzýmy v podstate zaoberajú rozdeľovaním stravy na menšie frakcie. V rámci tejto kategórie existujú enzýmy, ako sú proteolytické enzýmy a peptidázy, ktorých úlohou je štiepiť proteíny, teda bielkoviny, aby sa počas trávenia mohli asimilovať.

Trávenie bielkovín však nie je jedinou funkciou, ktorú proteolytické enzýmy v tele majú. V tele sú vo forme proenzýmov, to znamená, že sú inaktivované a aktivujú sa vtedy, keď sú potrebné. 

Hlavné proteolytické enzýmy

Hlavnou úlohou všetkých proteolytických enzýmov je štiepenie bielkovín. V tele sa nachádzajú rastlinné proteolytické enzýmy, ako sú papaín a bromelaín, ale aj plesňové a bakteriálne proteolytické enzýmy alebo trypsín, ktorý produkuje pankreas. Okrem primárnej funkcie vykonáva každý enzým svoju vlastnú úlohu. 

Ako funguje trávenie?

Tráviace enzýmy vylučuje naše telo predovšetkým pankreasom ako reakciu na príjem potravy. Malé množstvá sa však uvoľňujú aj z čreva a slín. Organizmus enzýmy vyrába špeciálne na to, aby pomohli rozložiť sacharidy, bielkoviny a tuky nachádzajúce sa v potravinách, aby telo mohlo absorbovať živiny. 

Predstavte si, že práve obedujete. Skúste si predstaviť, aký zložitý proces je spracovanie potravy. Trávenie začína už v ústach. Tráviace enzýmy nachádzajúce sa v slinách sa nazývajú amyláza. Počas žutia potravy enzýmy pomáhajú rozkladať sacharidy, ktoré sa nachádzajú napríklad v pečive alebo cestovinách, na menšie, jednoduchšie cukry. 

V žalúdku potravu rozkladajú kyselina chlorovodíková a iné žalúdočné šťavy. Keď sa potrava dostáva do tenkého čreva, na rad prichádza pankreas. Ten uvoľňuje pankreatické enzýmy. Pankreatické enzýmy dokončia proces, kým sa živiny neuvoľnia a nevstrebú, aby ich telo plnohodnotne využilo.  

To, čo ostane, prechádza do hrubého čreva na ďalšie vstrebávanie alebo vylučovanie. Celý systém je dokonalý a prepojený, každý z týchto krokov zabezpečuje, že živiny z potravy sa môžu vstrebať a my po jedle nepociťujeme nepohodlie. Aké jednoduché! Naozaj? 

Stačí malá chybička v systéme a konzumácia jedla sa pre nás stane nočnou morou. Pocit nepohodlia, ťažkosti, nadúvanie, kŕče v bruchu. Poznáte to? Vtedy prichádza čas na pomoc nášmu telu, nášmu tráviacemu systému.

Obr.: Tráviaci systém: zdroj: FreePik

Enzýmy na trávenie

Užívanie doplnkov s tráviacimi enzýmami môže byť prospešné pri podpore prirodzeného tráviaceho procesu tela. Enzýmy na trávenie môžu napríklad uľahčiť trávenie jedla s vysokým obsahom tuku. To neznamená, že organizmus neprodukuje enzým, ale skôr to, že enzýmy na trávenie môžu tento proces podporiť. 

Užívanie enzýmov môže byť užitočné najmä pre tých, ktorí majú tráviace problémy bez známej príčiny. Tráviace enzýmy výrazne zlepšujú negatívne symptómy po jedle, ako sú nadúvanie či grganie. 

Niekedy môže byť prirodzená produkcia enzýmov v organizme dočasne ovplyvnená stresom, liekmi alebo aj nadmerným príjmom alkoholu a aj v týchto prípadoch môžu tráviace enzýmy pomôcť. 

Tráviace enzýmy 

  •  zohrávajú kľúčovú úlohu pri prevencii a liečbe niektorých infekcií a akútnych zápalov
  •  zmierňujú príznaky pankreatickej nedostatočnosti
  •  zmierňujú tráviace ťažkosti
  •  pomáhajú predchádzať zápalu čriev
  •  podporujú regeneráciu buniek tým, že pomáhajú rozkladať štruktúry poškodených a odumretých buniek
  •  urýchľujú proces hojenia rán
  •  proteolytické enzýmy pozitívne pôsobia na reguláciu imunitného systému
  •  podieľajú sa na rozklade patogénov, ako sú baktérie, vírusy a alergény
  •  podporujú reakciu organizmu pri zápaloch a zvyšujú prechod bielych krviniek 

Aktivita proteolytických enzýmov je teda dôležitá na udržanie rovnováhy rôznych funkcií organizmu. 

Ananás - enzým bromelain Papája - tráviaci enzým papain

Obr.: Ananás - enzým bromelain: zdroj: FreePik

Obr: Papája - enzým papain: zdroj: FreePik

Berúc do úvahy rôzne vlastnosti enzýmov, ich užívanie môže navyše podporiť:

  •  rýchle zotavenie u športovcov, pretože urýchľujú proces obnovy tkaniva po intenzívnom cvičení
  •  cievne zdravie a prevenciu chorôb obehového systému vďaka špecifickým proteolytickým enzýmom, ktoré telo používa na čistenie krvi
  •  úľavu od bolesti kĺbov, pretože enzýmy sa podieľajú na aktivácii protizápalových procesov organizmu
  •  zdravie imunitného systému tým, že sa podieľajú na eliminácii patogénov a podporujú správnu asimiláciu živín pri trávení.

Dôležitá je voľba kvalitných enzýmov pri problémoch s trávením, bolestiach kĺbov, či pre podporu cievneho systému. Široký komplex enzýmov nájdete v produkte Enzyme Star od spoločnosti Starlife. Proteolitycké enzými bromelain a papain nájdete v produkte od spoločnosti KLAS s príznačným názom Super Bromelain a Papain. Na problémy s trávením, akým je aj nadúvanie po jedle je nápomocný Colenzycaps od Finclub.

Skúsenosť nášho zákazníka pána Jozefa Z.:  

"Už po týždni užívaní enzýmov Bromelain a Papain s kapsulami huby Čaga a pitím štavy Aloe vera sa mi výrazne zlepšilo trávenie. Samozrejme upravil som aj stravu za pomoci poradkyne. Niekoľko týždňov ma trápili hnačky a zvracanie okamžite po jedle. Po mesiaci tejto kúry, moje problémy úplne odzneli. Opäť sa teším pevnému zdraviu a nebojím sa, že po jedle nedobehnem na toaletu."

GGT enzým

Gama glutamyl transpeptidáza je enzým nachádzajúci sa v pečeňových bunkách, obličkách, žlčových cestách, pankrease, žlčníku, slezine, srdci, mozgu. Jeho hlavnými funkciami sú prenos aminokyselín cez bunkovú membránu a vykonávanie metabolických funkcií. GGT enzým je primárny marker na detekciu ochorenia pečene, pankreasu a obličiek. Koncentrácia tohto enzýmu v krvi je zvyčajne nízka, okrem prípadov ochorenia. Zvýšené hladiny GGT enzýmu môžu naznačovať problém s pečeňou. 

 

Titulná foto: zdroj: FreePik

Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom. Napriek tomu veríme, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov z prírody sledujte stránku Bohatstvo prírody na Facebooku aj na Instagrame.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
Najnovšie články
Graviola a jej účinky

Graviola a jej účinky

Superpotravina, ktorá zlepšuje obranyschopnosť. Ak ste niekde zachytili názvy „graviola“, „soursop“, či annona muricata, vedzte, že je to jedno a to isté ovocie. Viete však aj o superzázrakoch gravioly? Rakovina je strašiak, s ktorým by graviola mohla zatočiť. Vedci skúmanie gravioly priam milujú!

Čítajte viac
Ako sa zbaviť parazitov prírodnou cestou?

Ako sa zbaviť parazitov prírodnou cestou?

Ak vás trápia parazity, nie je to nič príjemné. Nie je to však žiadna hanba, pretože do nášho tela sa dostanú primárne potravou alebo kontaminovanou vodou. Čo však s nimi, ak už sa v našom tele usadili? Ako sa zbaviť parazitov prírodnou cestou?

Čítajte viac
Tráviace enzýmy - kľúčoví hráči pre zdravý metabolizmus

Tráviace enzýmy - kľúčoví hráči pre zdravý metabolizmus

Ak je niečo nevyhnutné pre život, sú to okrem iného jednoznačne enzýmy. Spravujú viac ako 4 000 chemických reakcií vo všetkých častiach nášho tela. Sú jednoducho všestranné. Pomáhajú napríklad rozložiť potravu. Je vám po jedle ťažko? Alebo – tečie vám krv z nosa? Enzýmy asi nepracujú správne. Čo ak im dôjde sila? Čo robiť, aby správne pracovali?

Čítajte viac
Regenerácia pečene

Regenerácia pečene

PEČEŇ. Nedá sa bez nej existovať. V ústrety nám vychádza aj svojou zázračnou regeneračnou schopnosťou. O tomto orgáne hovorí už starogrécka mytológia v podaní Prométhea, ktorého boh Hefaistos na príkaz najvyššieho boha Dia pripútal reťazou k skale. Orol mu každý deň zjedol kúsok pečene, ktorá sa regenerovala deň čo deň, noc čo noc. Trest mal trvať celú večnosť za to, že Prométheus priniesol ľuďom oheň, ktorého tajomstvo dovtedy poznali len bohovia Olympu.

Čítajte viac
Atopický ekzém: ako zmierniť jeho prejavy?

Atopický ekzém: ako zmierniť jeho prejavy?

Určite už mnohí z vás mali nejakú kožnú vyrážku, kiahne alebo iný výsev na koži, ktorý nepríjemne svrbel. Atopický ekzém -  suchá až praskajúca pokožka a mnohonásobne intenzívnejší pocit svrbenia. Pre pocit úľavy od svrbenia sú mnohí ochotní doškriabať sa až do krvi. Ale to nie je cieľ. Cieľom je odhaliť príčinu, prečo vzniká atopický ekzém a následne prijať opatrenia na jej odstránenie. Pozrime sa, čo sa dá s tým robiť.

Čítajte viac
Vitamíny na imunitu

Vitamíny na imunitu

Ste si istí, že svojmu telu poskytujete všetky potrebné vitamíny a minerály? Ak ich máte nedostatok, trpí predovšetkým imunitný systém a vy určite viete, že vaše telo je tak vystavené väčšiemu riziku nákazy. Top 5 vitamínov sa zaručene postará o váš komfort.

Čítajte viac
Prvá pomoc na zápchu z prírody

Prvá pomoc na zápchu z prírody

20 – 30 % svetovej populácie má ťažkosti pri vyprázdňovaní a určite sa necíti v takom stave komfortne. Nechať to tak na preháňadlá a neskúsiť žiadnu pomoc pri zápche nie je riešenie. Pomoc pri zápche vie poskytnúť opäť naša úžasná príroda. Tá má liek na všetko.

Čítajte viac
Dar Zeme - Schindeleho minerály

Dar Zeme - Schindeleho minerály

Schindeleho minerály. Viete, prečo sú také obľúbené? Predstavte si, že existuje dar z prírody. Čistý, neupravený zázrak našej Matky Zeme, ktorého účinky boli objavené úplnou náhodou. Schindeleho minerály zdravie, vitalitu a skvalitňujú život všetkému živému.

Čítajte viac
Koenzým Q10 – zbožňovaný elixír pre pleť, srdce a mozog

Koenzým Q10 – zbožňovaný elixír pre pleť, srdce a mozog

Milujú ho srdce, mozog, imunitný systém a  bunky tela bez neho nedokážu existovať! Reč je o antioxidante par excellence - koenzým Q10. Dokáže povzbudiť, pridať energiu, ubrať z únavy, povzbudiť pleť. Jedným slovom, ak chcete byť fyzicky a psychicky v pohode, stavte na koenzým Q10.

Čítajte viac
Výživa na kĺby v každom veku

Výživa na kĺby v každom veku

Cítite sa niekedy oveľa starší? Trápia vás zrazu bolesti kĺbov, o ktorých ste predtým ani netušili? Prinášame vám rovnicu: Na jednej strane je vyváženosť stravy, cvičenie, znižovanie rizikových faktorov, ako sú preťaženie kĺbov a obezita. Na druhej strane tejto rovnice je zdravie vašich kĺbov. Poznáme potraviny, ktoré pomáhajú kĺby vyživovať..

Čítajte viac
(Kozie) kolostrum pre silnú imunitu a sviežu pleť

(Kozie) kolostrum pre silnú imunitu a sviežu pleť

Hovorí sa mu aj tekuté zlato, a to nielen kvôli žltej farbe. Z nutričného hľadiska je kolostrum  jeden obrovský zázrak pre imunitu a ako trojhlavý drak bojuje proti mikroorganizmom, baktériám a vírusom. Škoda však, že sa tvorí v tele matky len pár dní po pôrode.. Čo s tým môžeme urobiť?

Čítajte viac
Posilnenie imunity u detí

Posilnenie imunity u detí

Všetci chceme pre svoje deti len to najlepšie. Keď ich trápia choroby, my sa trápime ešte viac. Ak sú však naše ratolesti až príliš často pod perinou, začneme rozmýšľať, kde sa stala chyba. Stojí za tým oslabená imunita? Ako podporiť imunitu u detí?

Čítajte viac
Prečo hľadať kyselinu hyalurónovú na etiketách produktov?

Prečo hľadať kyselinu hyalurónovú na etiketách produktov?

Kyselina hyalurónová je nevyhnutná pre udržanie štruktúry vrstiev kože. Máme ju v tele prirodzene a plní si veľmi dôležitú hydratačnú funkciu. Znie to pekne, keby jej neubúdalo... Máte viac ako 25 rokov? Začnite čím skôr hľadať kyselinu hyalurónovú na etiketách produktov a používať ju. Pokožka sa vám určite odmení.

Čítajte viac
Otužovanie

Otužovanie

Pery máte modré, zuby vám drkocú a najradšej by ste boli pod perinou. Poznáte to? Plávali ste už niekedy vo vode, ktorá mala menej ako 15 °C? Verte či nie, úplné prepojenie s prírodou a pocit sviežosti prúdiaci telom vám prinesie úplne iný pohľad na plávanie. Ľadové medvede by vám o tom vedeli rozprávať! S trochou fyzickej a psychickej prípravy môžete dobiť telo energiou a v neposlednom rade zažiť pravú nefalšovanú hrdosť. Poďme na to :)

Čítajte viac
Zápal močových ciest - domáca liečba

Zápal močových ciest - domáca liečba

Bolesť, svrbenie, šteklenie alebo pálenie pri močení. Tlak alebo kŕče v dolnej časti brucha alebo dolnej časti chrbta. Silné nutkanie na časté močenie, dokonca aj krátko po vyprázdnení močového mechúra. Kto to nezažil, môže byť rád. Kto to zažil, väčšinu času presedel na mieste, kam aj králi chodia pešo. Zápal močových ciest domáca liečba dá sa to? Skúsme nájsť jeho príčinu a odstrániť ho.

Čítajte viac
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia