Zdravé oleje

 
 
 
 
Oleje PODOR

Spoločnosť Podor prináša na trh vysokokvalitné produkty z tých najlepších a najkvalitnejších surovín. Používanie čerstvých surovín, využívanie odborných znalostí, skúseností, zručností so spojením s vášňou a láskou k tejto práci je istotne zárukou toho, že na váš stôl sa dostanú produkty prvotriednej kvality.

Preferujeme získavanie čerstvých surovín z miesta ich pôvodu a dbáme, aby si dané suroviny zachovali počas prepravy všetky dôležité vitamíny, minerály a výživné látky. Naše produkty dostávajú najväčšiu možnú starostlivosť od náročného ručného zberu plodín alebo surovín cez manuálne spracovanie, uskladnenie v špeciálnych skladoch pri ideálnej teplote, až po samotnú výrobu.

Na trh dodávame najmä oleje lisované za studena, ktoré takmer všetky môžeme zaradiť medzi zdravé oleje. Rastlinné oleje nami dodávané sú 100 % prírodné, nefiltrované a nerafinované produkty, mnohé z nich sa používajú aj ako liečivé oleje, ktoré nachádzajú využitie nielen v potravinárstve, ale aj v kozmetickom či lekárenskom priemysle.

 
 

Zdravé oleje

Výrobca: 
Zoradiť produkty podľa: Vzostupné poradie
Zobraziť na stránku:

 
Arašidový olej patrí medzi najzdravšie rastlinné oleje
6,90 € 15,00 €
Používa sa najmä v studenej kuchyni na zeleninové šaláty
6,70 € 12,00 €
Makadamiový olej sa radí medzi najvzácnejšie oleje
13,20 € 15,00 €
Jedny z najchutnejších, najkvalitnejších a najdrahších orechov
11,20 € 15,00 €
100 %, nefiltrovaný a prírodný olej
12,80 € 13,00 €
Najkvalitnejšie oleje sú z Talianska
9,90 € 17,00 €
Orechový olej patrí medzi extra zdravé oleje
7,30 € 10,00 €
Vzácny olej z píniových orieškov s nádychom exotiky
15,50 € 19,00 €
Obsahuje aj veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín
17,50 € 20,00 €
Patrí medzi najzdravšie rastlinné oleje
5,20 € 6,00 €
Zabezpečíme si zdravé pečenie a zdravé varenie
5,40 € 6,00 €
Prírodná kozmetika ho využíva pre svoje blahodárne účinky
13,80 €
Je charakteristickej zlatej farby s veľmi jemnou až neutrálnou chuťou
10,80 € 12,00 €
Olej Chia je za studena lisovaný z chia semien
12,70 € 15,00 €
Konopný olej pochádza zo semien konope lisovaním za studena
7,90 € 9,00 €
Na 1l oleja sa spotrebuje 5 až 7kg semien
6,10 € 8,00 €
Jeho blahodárne účinky sú známe už od dávnych čias
7,10 € 9,00 €
Patrí medzi novinky medzi panenskými olejmi
12,80 € 15,00 €
Hlavnou zložkou je sylimarín - hepatoprotektívum
7,00 € 8,00 €
Sezam a samotný sezamový olej je typický pre východnú kuchyňu
6,40 € 8,00 €

 
 

Pri všetkých olejoch je starostlivo strážená ich kvalita, ktorá je pravidelne kontrolovaná počas každej fázy spracovania produktu.

Naše oleje obsahujú zdravé tuky – nenasýtené mastné kyseliny, omega-3 mastné kyseliny, omega-6 mastné kyseliny, omega-9 mastné kyseliny, množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov a výživných látok.

Spracovanie oleja prebieha výsostne lisovaním za studena, inú metódu naša firma nepoužíva.

Všetky druhy olejov sú zásadne vyrobené bez akýchkoľvek prísad. Nepoužívame dochucovače ani  farbivá.

Firma Podor si dôsledne zakladá na tom, aby všetky jej produkty boli v stopercentnej kvalite bez umelých prísad a vždy čerstvé. Trvá na ručnom zbere surovín, zakladá si na prísnych kontrolách kvality a metóde lisovania za studena.

Firma Podor je verná stáročnej tradícii, ktorá je odovzdávaná z generácie na generáciu ako niečo výnimočné. V jej radoch pôsobia zamestnanci nadšení svojou láskou k prírode a prírodným produktom.

Iba odborníci dokážu rozoznať kvalitu vyberaných surovín. Práve kombináciou vysoko kvalitných surovín a technického know-how vznikajú oleje Podor.

Keďže sú oleje Podor bez akýchkoľvek konzervantov, po otvorení sa zväčša musia spotrebovať do 3 – 4 mesiacov a uskladnené musia byť na suchom, tmavom a chladnom mieste bez priameho slnečného žiarenia.

V ponuke sú dva typy olejov – v klasickej kvalite a v bio kvalite. Oba druhy sú však vyrábané tou najšetrnejšou metódou a lisované za studena.

Produkty:

 • Arašidový olej
 • Arganový olej – bio
 • Camelinový/Ľaničníkový olej – bio
 • Chia olej – bio
 • Konopný olej – bio
 • Makadamiový olej
 • Makový olej
 • Mandľový olej – bio
 • Olej zo zemných mandlí – tigrích orieškov
 • Olej z hroznových jadierok – Zweigelt
 • Olej z marhuľových jadierok -  bio
 • Olej z piemontských orechov
 • Olivový olej – extra panenský, Abruzzo
 • Orechový olej
 • Pestrecový olej – olej z pestreca mariánskeho – bio
 • Pistáciový olej
 • Píniový olej
 • Repkový olej
 • Sezamový olej - bio
 • Slnečnicový olej
 • Tekvicový olej – Štajerský
 • Ľanový olej

 

Technológia:

Pojem lisovaný za studena je trošku zavádzajúci, keďže je zrejmé, že všetky suroviny (semená, bobule, jadrá) musia byť zahriate do určitej (čo najnižšej) teploty, aby mohli byť lisované. Samozrejme, bez pridania akýchkoľvek rozpúšťacích látok, ktoré by proces lisovania zjednodušili a urýchlili.

Rozdiel medzi olejmi lisovanými za studena a olejmi rafinovanými je markantný. Už samotný spotrebiteľ zbadá rozdiel na prvý pohľad. Oleje lisované za studena majú výrazne inú farbu, chuť a vôňu.

Postup pri výrobe olejov lisovaných za studena:

Semená, jadrá, bobule – vstupné suroviny sa musia zahriať na určitú teplotu, zahrievajú sa výlučne horúcim vzduchom. Ak sú dostatočne vysušené, nasleduje fáza čistenia, kedy sa zo surovín odstraňujú nečistoty. Očistené suroviny sa rozomelú v mlyne. Takto rozdrvené semená sa miešajú s teplou vodou. Celý proces prebieha  v blízkosti horúcej vody, ktorá má 100 °C. Vďaka blízkej prítomnosti tak horúcej vody sa z vyrábanej hmoty vyparí prebytočná voda. Olej je následne vytlačený z buničiny bez filtrácie.

Sú zásadne balené do sklenených fliaš, aby výživné látky v nich obsiahnuté nestrácali nič zo svojej kvality nesprávnym balením.

Každé jedno semeno, z ktorého sú vyrábané oleje Podor, potrebuje pre svoj vývoj inú pôdu, prostredie, spôsob zberu, prepravy, skladovania a prípravy. Skúsenosti spoločnosti Podor sú však niekoľkoročné a stavajú na reálnych základoch.

Oleje lisované za studena sa nazývajú aj živé potraviny a to z dôvodu svojho obsahu. Obsahujú nezmenené množstvo vitamínov, veľmi častým je vitamín E. Obsahujú tiež nenasýtené mastné kyseliny. Ďalej obsahujú fytosteroly, fosfolipidy a stopové prvky. Oleje lisované za studena majú výraznú a špecifickú chuť, farbu a vôňu, pretože výrobou sa  neničia vlastné aromatické látky.

Sú vhodné na zdravé pečenie a zdravé varenie. Pri týchto olejoch však treba brať do úvahy bod dymenia, to znamená, aká najvyššia teplota je pre olej prípustná. Pri určitej teplote sa z oleja začne dymiť a dym je jasným signálom, že teplotu je potrebné znížiť, pretože pri bode dymenia sa mastné kyseliny v nich obsiahnuté môžu zmeniť na škodlivé látky.

Niektoré oleje lisované za studena by sa na varenie a pečenie nemali používať – príkladom je konopný alebo ľanový olej. Sú oleje, ktoré majú veľmi vysoký bod dymivosti, k takým patrí napríklad slnečnicový olej. Vysoké teploty zvládnu však aj ďalšie oleje, a to sójový, olivový, arašidový a repkový.

Najvhodnejšie sú na použitie do studenej kuchyne, ako zálievky, do dressingov, šalátov, ale aj teplej kuchyni ako súčasť polievok, omáčok a niektoré druhy sú ideálne k mäsu, rybám. Využitie nájdu i pri príprave dezertov a múčnikov.

 

Účinky olejov lisovaných za studena:

 

 • tým, že aj počas výrobného procesu si zachovávajú svoje prírodné látky a nie sú upravované rôznymi konzervantmi, obsahujú vysoké množstvo zdraviu prospešných látok, ktoré blahodarne pôsobia na náš organizmus:
 • znižujú hladinu cholesterolu
 • posilňujú imunitný systém
 • pomáhajú predchádzať vzniku nádorových ochorení
 • sú účinné pri prevencii srdcovocievnych ochorení
 • posilňujú imunitu

 

Metóda lisovania za studena je veľmi prácna, pri tejto metóde sa totiž zo surovín získa veľmi málo oleja. To určuje aj cenu týchto olejov.

 

Skladovanie:

Fľaše s olejmi lisovanými za studena je nutné dôsledne uzatvárať, pretože mastné kyseliny sa pri kontakte s kyslíkom ničia. Olej sa odporúča skladovať v tme a chrániť pred priamym slnečným žiarením. Svetlo totiž ničí mastné kyseliny. Otvorený olej sa odporúča spotrebovať do 3 – 4 mesiacov po otvorení.