Rany a popáleniny

 
 
 
 
Rany a popáleniny

 

Pojem rana sa dnes už nespája iba s fyzickou ujmou, aj keď pocitom bolesti, ošetrením a liečbou sa na prvý pohľad javí ako najpodstatnejšia a je predovšetkým viditeľná a neestetická. Málokedy sa zaoberáme sekundárnym javom – psychickou ranou, ktorá je v duši a jej liečba je o čosi náročnejšia predovšetkým na čas. Rany na duši sú témou duševného zdravia, my sa v tejto časti budeme venovať predsa len ošetreniu tých chronických, akútnych, hnisavých, ktoré je treba v prvom rade dezinfikovať. Okrem nich, ako problém kože a výrazná bolesť sa javia aj popáleniny, ktorých zdroje sú skutočne mnohoraké. Od tých, za ktoré môže katastrofa, až po popáleniny od slnka. Aj tie sú zahrnuté pod pojem rana.

 

 
 

Rany a popáleniny

Výrobca: 
Zoradiť produkty podľa: Vzostupné poradie
Zobraziť na stránku:

 
Posilnenie imunity, osteoporóza, kosti a kĺby, psychika, detoxikácia organizmu, alergia, kožné ekzémy, únava, stres, podráždenosť
38,00 € 45,00 €
Šťava Aloe Vera ESI ANTIOXIDANT so šťavou z červeného pomaranča
12,90 € 17,90 €
Detoxikácia, omladzovanie organizmu, podpora trávenia, posilnenie imunity, riešenie pre vyčerpanosť, únavu, pôsobí proti voľným radikálom, vyrovnáva hladinu cukru a cholesterolu
37,10 € 43,90 €
Pomáha detoxikovať organizmus, podpora chudnutia a stimulácie imunitného systému, normalizácie krvného tlaku a cholesterolu, Unikátna novinka na Slovenskom trhu
15,90 € 17,90 €
Aloe Vera - pomáha detoxikovať celé telo od škodlivých a odpadových látok, čistiť črevá, pečeň, krv, cievy a pokožku, zlepšiť vyprázdňovanie,...
12,90 € 19,90 €
intenzívne ošetruje (podráždenú pokožku po slnení, rozpraskanú pokožku na rukách, bércové vredy, preležaniny), regeneruje (odreniny, popáleniny, drobné rezné rany, opary), upokojuje problematickú pleť (akné, lupienka, atopický ekzém)
5,95 € 7,90 €
Regeneruje, ochraňuje a upokojuje problematickú pleť (akné, lupienka, atopický ekzém, podráždená pokožka po opaľovaní)
3,29 € 5,90 €
Dračia krv (drags imun) - posilnenie imunity
13,90 € 19,90 €
Echinfis - Nádcha, chrípka prechladnutie, vírusové ochorenie, tíši kašeľ, bolesť v krku, bodnutie hmyzom, bolesti zubov
12,00 € 15,00 €
Pružnosť a ohybnosť pohybového aparátu, liečba kŕčových žíl, zdravá pleť, kožné problémy, vypadávanie vlasov, lámanie nechtov
18,90 € 22,00 €
Krásne vlasy, nechty a pleť..
18,50 € 25,00 €
prevencia infekcií, pomáha hojiť rany, popáleniny a krvácajúce ďasná, brániť ateroskleróze a chrániť srdce, pomáha pri otravách, znižovať stres a zvyšovať dobrú náladu, pôsobí ako prevencia šedého očného zákalu, pomáha ničiť baktérie a víry
19,80 € 21,00 €
Liečba príčiny ochorenia bez vedľajších nežiaducich účinkov na Váš organizmus prostredníctvom biologicky aktívnych doplnkov Tianshi - Tiens. Darujte si zdravý a dlhý život!
Pomáha zvládať bolesti kĺbov, zabraňovať vzniku osteoporózy a tvorbe vrások, pokožka je hladká, zdravá a prekrvená, vlasy sú lesklé, pružné a nevypadávajú, pevnejšie nechty a menej krehké, regeneruje sliznicu dýchacieho a tráviaceho ústrojenstva
19,00 € 21,00 €
Rakytníkový olej, omega - 7 mastné kyseliny, regenerácia kože, ateroskleróza, upravuje hladinu cholesterolu, chronický zápal hrdla, mandlí a krčka maternice, zápal slizníc
47,00 € 51,00 €
Kožné ochorenia, alergické dermatózy, psoriáza, uhrovitosť, urýchlenie hojenia rán, aj pooperačných. Hojenie chronických vredov - vredové ochorenie žalúdka a dvanástnika, hojenie trofických vredov u diabetikov, pri kŕčových žilách..
9,10 € 13,00 €
Bioinformačný širokospektrálny bylinný regeneračný prípravok - vyrobený podľa moderných poznatkov fytoterapie, psychotroniky, kryštáloterapie a biorezonancie
20,90 € 22,00 €
Tento výrobok má silné antibakteriálne, antimikrobiálne, antivírové
25,00 € 26,00 €
Prípravok na podporu imunity - celkovej obranyschopnosti organizmu. Zlepšuje psychickú a fyzickú kondíciu, odolnosť tela pri stresovej záťaži a pôsobí efektívne pri odstraňovaní únavy. Dodáva potrebnú životnú energiu a spomaľuje starnutie organizmu.
23,90 € 24,70 €
Protektin - antiseptický, protizápalový, prekrvovací a čistiaci efekt
14,20 € 14,70 €

 
 

 

Termínom akútna rana označujeme rany, ktoré sa hoja primárne, v krátkom čase a bez výraznejších komplikácií. Príčiny ich vzniku sú rôzne:

Mechanické:

 • odreniny
 • tržné rany
 • rezné rany
 • strelné rany
 • pohryznutia.

Termické:

 • popáleniny
 • omrzliny

Chemické a radiačné rany.

Rana je samozrejme vždy komplikáciou a jej hojenie často nie je jednoduché. Nepochybne sa nám nepodarí popísať všetky typy rán, ale pokúsime sa upriamiť stručne na najzávažnejšie z nich a priblížiť fázy hojenia rany.

Primárne rany sú zväčša neinfikované, väčšinou rezné rany s hladkými okrajmi, ktoré okrem dezinfekcie a prelepenia môžeme fixovať stehom podľa rozsahu rezu. Proces primárneho hojenia má 4 fázy:

 1. zlepenie okrajov rany a rozvinutie zápalovej reakcii, rozšírenie kapilár, opuch, prekrvenie, bolesť rany
 2. do 24 hodín sa rana vyplní bunkovými elementmi, ktoré ranu postupne očistia od mikroorganizmov a poškodených tkanív
 3. piaty až šiesty deň - prerastanie kapilár a migrácia fibroplastov, vytvárajú sa vlákna kolagénu a počas tejto fázy sa rana pomaly zaceľuje
 4. v rane doznieva zápalová reakcia, funkcia kože je v poranenom mieste postupne obnovená; vyzretie a úplné obnovenie tkaniva si vyžaduje čas – mesiace i roky.

Pre bezproblémové hojenie rán je vždy dôležité aby sa okraje rany dotýkali, boli aseptické a proces hojenia prebiehal nerušene.

Primárnym hojením sa hoja aj odreniny, rezné a tržné rany, ľahšie popáleniny.

Hojenie rán je prirodzený proces organizmu, ktorý sa naštartuje pri poškodení či zranení. Existujú však rany, ktoré sa hoja ťažko a vtedy ide o chronické rany. Rana je porušením celistvosti tkaniva na povrchu tela a často s a spája so stratou hmoty tkaniva. Tie rany, kde dochádza aj k strate tkaniva sú sekundárne rany. Rany, ktoré sa nezahoja do 8 týždňov nazývame chronické nehojace sa rany. Medzi tieto rany patria:

 • preležaniny
 • vred predkolenia
 • diabetická noha.

Faktory vplývajúce na hojenie rany:

 • typ, veľkosť a umiestnenie rany
 • stav okrajov a spodiny rany
 • prítomnosť infekcie
 • vek pacienta
 • stav výživy
 • imunita
 • pridružené ochorenia
 • lieky
 • psychosociálne faktory
 • spôsob ich ošetrovania.

Tradičná liečba je založená na použití tradičných prípravkov na ošetrovanie rán s obsahom mastnej zložky. Plocha rany sa teda priamo kryje nepriľnavým obväzom s obsahom masti. Odborné práce však dokazujú lepšiu a rýchlejšiu hojivosť rany vo vlhkom prostredí, takže modernému spôsobu hojenia rán sa hovorí vlhká alebo „mokrá“ terapia rán. Pri tomto hojení sa dezinfekčné prostriedky používajú iba na začiatku liečby, potom už nie, lebo ničia novovytvorené tkanivo rany. Mokré hojenie popisujú podrobnejšie mnohé odborné články.

V každom prípade zvážte poradu s lekárom, pokiaľ si nie ste istí liečbou.

Popáleniny je poranenie, ktoré vzniká pôsobením tepla , elektrického prúdu, horúcich látok tuhého či tekutého skupenstva na kožu a povrchové sliznice. Poškodenia môžu nastať v rôznom rozsahu. Rozoznávame tri stupne popálenín:

 1. zapríčinené krátkotrvajúcim dotykom s horúcimi predmetmi. Príznakmi sú začervenanie, opuch a bolesť
 2. závažnejšie poranenia s vytvorením pľuzgierov a intenzívneho začervenania
 3. najhlbšie a najzávažnejšie. Sú menej bolestivé, ale dochádza k poškodeniu nervov.

Prvou pomocou je ochladenie, aby sa nepoškodili hlbšie tkanivá, prípadne nenastal šok . Nepoužívať „babské lieky“. Nezasahovať do poškodenej kože, aby sa miesto neinfikovalo. Na popáleninu nič nevtierajte – ani olej ani masť. Ak ide o popáleninu prvého stupňa sterilne ju prekryjeme. Pri pochybnostiach ako ďalej – vyhľadať lekára.

Najlepšou liečbou je prevencia, pretože tieto poranenia môžu končiť smrťou.

Ak ste to prehnali so slnkom, aj vtedy sú poškodenia kože často trvalé, prípadne spúšťajú pigmentové škvrny, rôzne iné pigmentácie a samozrejme koža nesie neestetické stopy. Aj tu však platí, že kožu treba ošetriť, často aj konzultovať s lekárom a po prvotnom preliečení hydratovať.

Aj pri poraneniach tohto typu môžete využiť fytoterapiu, ktorá je veľmi účinná, samozrejme ak je kvalitná, ako všetko, čo sa v súvislosti s kožou odporúča pre jej dlhodobé zachovanie zdravia a vzhľadu.