Kategórie
 
 
 
 
 
 
Pondelok, 23. január 2023
Vápnik pre deti, vápnik pre dospelých

 

Na stavbu kvalitného domčeka, používame kvalitné stavebné materiály. I pri budovaní ľudského tela je nevyhnutné, aby bolo dostatok kvalitných surovín. Jednou z nich je práve vápnik pre deti v rannom štádiu ich vývinu mozgu a rastu kostry. Vápnik na kosti, vápnik na zuby, vápnik na nechty.. 

 

 

Vápnik a jeho celoživotná potreba

Už od prvých týždňov vývinu ľudského plodu sa v tele matky zvyšuje potreba príjmu vápnika, aby ho mohla počas tehotenstva odovzdávať rýchlo rastúcej “fazuľke”.  Následne vyrábajú chutné a zdravé materské mlieko bohaté na vápnik pre svoje novorodeniatko

Vápnik pre deti (kalcium) je základným stavebným prvkom pre kosti, zuby, nechty. Veď si predstavme, že prvé roky života dieťa ročne porastie o niekoľko desiatok centimetrov, narastú mu prvé zúbky. A ani sa nenazdáme a už v piatich rokoch života našich ratolestí sa pýtajú na svet zuby trvalé. Dieťa naďalej rastie a vyvíja sa, dospieva, až je nakoniec dospelé. 

Vápnik je neodmysliteľný aj pre správne fungovanie mozgu. Je účastníkom prenosu nervových vzruchov z mozgu do všetkých ostatných častí nášho tela. Zabezpečuje správnu medzibunkovú komunikáciu. Dostatok vápnika sa odráža aj na mentálnej sviežosti a intelekte človeka. 

Dopyt ľudského tela po vápniku pretrváva po celý život.

Je nevyhnutnosťou položiť správne základy pre telesný i mentálny vývin dieťaťa už pri jeho prvopočiatku. Dopomôcť môže práve vápnik pre deti.

Vápnik (kalcium) a jeho denná potreba

Často si kladieme otázky: Vápnik pre deti - koľko? Vápnik pre dospelých - koľko? Vápnik pre seniorov - koľko?

 

Potreba vápnika ľudského organizmu je rôzna. Pozrime sa na to :)

 

Denná odporúčaná dávka vápnika v mg (DOD) podľa veku 

 

Vek

DOD vápnika v mg/ deň

Detstvo a dospievanie

0-6 mesiacov

200 

 

6-12 mesiacov

260

 

1-3 roky

700

 

4-8 rokov

1000

 

9-13 rokov

1300

 

14-18 rokov

1500

Dospelosť

19-50 rokov

1000-1200

 

51-70 rokov

1200-1500 ženy

   

1200 muži

 

nad 70 rokov

1000-1500 (podľa stavu)

Tehotné a kojace ženy

1200-1500mg

 

Vápnik v potravinách - kde ho nájsť?

Vápnik v potravinách, vápnik pre deti

  • pohár plný mlieka od kravičky - áno, ak máme vlastnú (susedovu) kravičku, ktorá sa pasie na šťavnatých lúkach plných liečivých bylín a nedostáva antibiotiká. Aby sme kravským mliekom pokryli dennú potrebu vápnika, treba ho vypiť niekoľko litrov.. V prípade mlieka od kravičky tetrapackovej sa ťažko dostaneme k vápniku. Ďalším dotazom je zahlieňovanie, na ktoré si treba dať pozor. V čase nadmerného hlienenia (nádcha, nachladnutie) ho radšej v jedálničku vynechajme a doprajme si iný zdroj vápnika
     
  • syry, jogurty - najlepšie sú z mlieka od voľne pasúcich kráv. Prípadne si skúste vyrobiť syr panýr (paneer) z domáceho mlieka vy sami. :) Kvalitná potravina, z kvalitných surovín má vysoký obsah vápnika a poteší vaše telo i chuťové poháriky
  • strukoviny - šošovica, fazuľa - okrem vápnika poskytnú telo aj ďalšie minerály a stopové prvky, ako napríklad: železo, horčík (magnezium), draslík a aj kyselinu listovú
     
  • ryby - najmä losos a sardinky. Dávame si pozor na zdroj a chov rýb, aby poskytli človeku výživu a nie chemické antibiotiká, či ťažké kovy
     
  • mak, makový olej, makové mlieko - absolútna TOPka! Vápnik pre deti i pre dospelých je ukrytý v maku. Aj zubní lekári odporúčajú pre zdravé zuby konzumovať makový olej, nakoľko je vápnik pre zuby základným stavebným kameňom. Plus ďalšie obsiahnuté omega kyseliny v súčinnosti s vápnikom priaznivo pôsobia na funkciu mozgu
     
  • sezam, chia semienka, vlašské orechy, mandle
  • čínska kapusta, brokolica, kel,..
  • tofu, vaječný žĺtok..
  • rastlinné mlieka - mandľové mlieko, makové mlieko..

 

Vedeli ste? Efektívne využitie vápnika nám pomôže zabezpečiť vitamín D2 alebo vitamín D3. Vitamín D3 + vitamín K2 okrem iného sú dôležitými faktormi našej silnej imunity. 
 

Vápnik nedostatok a jeho prejavy

  • spomalený rast
  • deformácia hrudníka - vpadnutý hrudník
  • rachitída (krivica)
  • rastové bolesti
  • kazivosť a krehkosť zubov, neskorý rast prvých mliečnych zubov
  • lámavosť nechtov
  • únava, nepokojný spánok
  • mentálna “strnulosť” 
  • zlá pamäť
  • spomalené myslenie
  • časté zlomeniny - slabé kosti
  • osteopénia
  • osteoporóza - rednutie kostí, rednutie kostného tkaniva

Rada: Keď nastúpi menopauza, skontrolujte si hustotu kostí (denzitometria).

  • nervová podráždenosť v čase menštruácie

Vápnik nedostatok

Nedostatok vápnika vzniká nielen z jeho nedostatočného príjmu v strave, ale aj z nadmerného stresu a nevhodného stravovania. Avšak náš inteligentný organizmus používa vápnik na “hasenie” stavu prekyslenia. Acidobázická rovnováha krvi musí byť zabezpečená! Siaha sa teda na zásoby vápnika ukrytého v zuboch, kostiach, nechtoch. Vápnik v tele sa postupne míňa a tak sa prejavujú stavy nedostatku vápnika, čo sa odzrkadľuje na našom zdraví.

 

Odporúčame preto jednak udržiavať správne pH stravovanie. A ak treba, tak ho podporme príjmom vápnika s maximálnou vstrebateľnosťou a správnym obohateným - vápnik pre deti, vápnik pre dospelých, vápnik na mozgovú činnosť (vápnik a mozog).

 

Článok je len informatívny a nenahrádza odborné vyšetrenie lekárom. Napriek tomu veríme, že vám priniesol mnoho zaujímavých informácií. Pre viac zaujímavých tipov z prírody sledujte stránku Bohatstvo prírody na Facebooku aj na Instagrame.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
Najnovšie články
Graviola a jej účinky

Graviola a jej účinky

Superpotravina, ktorá zlepšuje obranyschopnosť. Ak ste niekde zachytili názvy „graviola“, „soursop“, či annona muricata, vedzte, že je to jedno a to isté ovocie. Viete však aj o superzázrakoch gravioly? Rakovina je strašiak, s ktorým by graviola mohla zatočiť. Vedci skúmanie gravioly priam milujú!

Čítajte viac
Ako sa zbaviť parazitov prírodnou cestou?

Ako sa zbaviť parazitov prírodnou cestou?

Ak vás trápia parazity, nie je to nič príjemné. Nie je to však žiadna hanba, pretože do nášho tela sa dostanú primárne potravou alebo kontaminovanou vodou. Čo však s nimi, ak už sa v našom tele usadili? Ako sa zbaviť parazitov prírodnou cestou?

Čítajte viac
Tráviace enzýmy - kľúčoví hráči pre zdravý metabolizmus

Tráviace enzýmy - kľúčoví hráči pre zdravý metabolizmus

Ak je niečo nevyhnutné pre život, sú to okrem iného jednoznačne enzýmy. Spravujú viac ako 4 000 chemických reakcií vo všetkých častiach nášho tela. Sú jednoducho všestranné. Pomáhajú napríklad rozložiť potravu. Je vám po jedle ťažko? Alebo – tečie vám krv z nosa? Enzýmy asi nepracujú správne. Čo ak im dôjde sila? Čo robiť, aby správne pracovali?

Čítajte viac
Regenerácia pečene

Regenerácia pečene

PEČEŇ. Nedá sa bez nej existovať. V ústrety nám vychádza aj svojou zázračnou regeneračnou schopnosťou. O tomto orgáne hovorí už starogrécka mytológia v podaní Prométhea, ktorého boh Hefaistos na príkaz najvyššieho boha Dia pripútal reťazou k skale. Orol mu každý deň zjedol kúsok pečene, ktorá sa regenerovala deň čo deň, noc čo noc. Trest mal trvať celú večnosť za to, že Prométheus priniesol ľuďom oheň, ktorého tajomstvo dovtedy poznali len bohovia Olympu.

Čítajte viac
Atopický ekzém: ako zmierniť jeho prejavy?

Atopický ekzém: ako zmierniť jeho prejavy?

Určite už mnohí z vás mali nejakú kožnú vyrážku, kiahne alebo iný výsev na koži, ktorý nepríjemne svrbel. Atopický ekzém -  suchá až praskajúca pokožka a mnohonásobne intenzívnejší pocit svrbenia. Pre pocit úľavy od svrbenia sú mnohí ochotní doškriabať sa až do krvi. Ale to nie je cieľ. Cieľom je odhaliť príčinu, prečo vzniká atopický ekzém a následne prijať opatrenia na jej odstránenie. Pozrime sa, čo sa dá s tým robiť.

Čítajte viac
Vitamíny na imunitu

Vitamíny na imunitu

Ste si istí, že svojmu telu poskytujete všetky potrebné vitamíny a minerály? Ak ich máte nedostatok, trpí predovšetkým imunitný systém a vy určite viete, že vaše telo je tak vystavené väčšiemu riziku nákazy. Top 5 vitamínov sa zaručene postará o váš komfort.

Čítajte viac
Prvá pomoc na zápchu z prírody

Prvá pomoc na zápchu z prírody

20 – 30 % svetovej populácie má ťažkosti pri vyprázdňovaní a určite sa necíti v takom stave komfortne. Nechať to tak na preháňadlá a neskúsiť žiadnu pomoc pri zápche nie je riešenie. Pomoc pri zápche vie poskytnúť opäť naša úžasná príroda. Tá má liek na všetko.

Čítajte viac
Dar Zeme - Schindeleho minerály

Dar Zeme - Schindeleho minerály

Schindeleho minerály. Viete, prečo sú také obľúbené? Predstavte si, že existuje dar z prírody. Čistý, neupravený zázrak našej Matky Zeme, ktorého účinky boli objavené úplnou náhodou. Schindeleho minerály zdravie, vitalitu a skvalitňujú život všetkému živému.

Čítajte viac
Koenzým Q10 – zbožňovaný elixír pre pleť, srdce a mozog

Koenzým Q10 – zbožňovaný elixír pre pleť, srdce a mozog

Milujú ho srdce, mozog, imunitný systém a  bunky tela bez neho nedokážu existovať! Reč je o antioxidante par excellence - koenzým Q10. Dokáže povzbudiť, pridať energiu, ubrať z únavy, povzbudiť pleť. Jedným slovom, ak chcete byť fyzicky a psychicky v pohode, stavte na koenzým Q10.

Čítajte viac
Výživa na kĺby v každom veku

Výživa na kĺby v každom veku

Cítite sa niekedy oveľa starší? Trápia vás zrazu bolesti kĺbov, o ktorých ste predtým ani netušili? Prinášame vám rovnicu: Na jednej strane je vyváženosť stravy, cvičenie, znižovanie rizikových faktorov, ako sú preťaženie kĺbov a obezita. Na druhej strane tejto rovnice je zdravie vašich kĺbov. Poznáme potraviny, ktoré pomáhajú kĺby vyživovať..

Čítajte viac
(Kozie) kolostrum pre silnú imunitu a sviežu pleť

(Kozie) kolostrum pre silnú imunitu a sviežu pleť

Hovorí sa mu aj tekuté zlato, a to nielen kvôli žltej farbe. Z nutričného hľadiska je kolostrum  jeden obrovský zázrak pre imunitu a ako trojhlavý drak bojuje proti mikroorganizmom, baktériám a vírusom. Škoda však, že sa tvorí v tele matky len pár dní po pôrode.. Čo s tým môžeme urobiť?

Čítajte viac
Posilnenie imunity u detí

Posilnenie imunity u detí

Všetci chceme pre svoje deti len to najlepšie. Keď ich trápia choroby, my sa trápime ešte viac. Ak sú však naše ratolesti až príliš často pod perinou, začneme rozmýšľať, kde sa stala chyba. Stojí za tým oslabená imunita? Ako podporiť imunitu u detí?

Čítajte viac
Prečo hľadať kyselinu hyalurónovú na etiketách produktov?

Prečo hľadať kyselinu hyalurónovú na etiketách produktov?

Kyselina hyalurónová je nevyhnutná pre udržanie štruktúry vrstiev kože. Máme ju v tele prirodzene a plní si veľmi dôležitú hydratačnú funkciu. Znie to pekne, keby jej neubúdalo... Máte viac ako 25 rokov? Začnite čím skôr hľadať kyselinu hyalurónovú na etiketách produktov a používať ju. Pokožka sa vám určite odmení.

Čítajte viac
Otužovanie

Otužovanie

Pery máte modré, zuby vám drkocú a najradšej by ste boli pod perinou. Poznáte to? Plávali ste už niekedy vo vode, ktorá mala menej ako 15 °C? Verte či nie, úplné prepojenie s prírodou a pocit sviežosti prúdiaci telom vám prinesie úplne iný pohľad na plávanie. Ľadové medvede by vám o tom vedeli rozprávať! S trochou fyzickej a psychickej prípravy môžete dobiť telo energiou a v neposlednom rade zažiť pravú nefalšovanú hrdosť. Poďme na to :)

Čítajte viac
Zápal močových ciest - domáca liečba

Zápal močových ciest - domáca liečba

Bolesť, svrbenie, šteklenie alebo pálenie pri močení. Tlak alebo kŕče v dolnej časti brucha alebo dolnej časti chrbta. Silné nutkanie na časté močenie, dokonca aj krátko po vyprázdnení močového mechúra. Kto to nezažil, môže byť rád. Kto to zažil, väčšinu času presedel na mieste, kam aj králi chodia pešo. Zápal močových ciest domáca liečba dá sa to? Skúsme nájsť jeho príčinu a odstrániť ho.

Čítajte viac
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia