Kategórie
 
 
 
 
 
 
Pondelok, 25. júl 2011

Podobne ako si náš organizmus udržiava optimálnu teplotu 36,6 °C a jej odchýlky nám indikujú, že niečo nie je v poriadku, tak aj naša krv má svoje optimálne pH (7,36 – 7,44).

Keby hodnoty pH krvi klesli, čo len trošku nižšie, museli by sme zomrieť. Za náš život teda môžeme vďačiť tomu, že vnútorné prostredie nášho tela je v podstate neutrálne, vlastne veľmi mierne zásadité.

Život ako taký sa začal v mori a ešte aj dnes tvorí naše telo z viac ako 70% voda. Hodnota pH morskej vody je od 8 do 8,5. Naše telo si udržuje v krvi hodnotu pH 7,36 až 7,44, výkyvy sú len nepatrné.

Škála pH má 14 stupňov, hodnota 7 = neutrálne pH, klesaním pH pod 7 kyslosť narastá,  stúpaním pH nad 7 narastá zásaditosť.

V prírodnom liečiteľstve je základom každej liečby úprava acidobázickej rovnováhy organizmu. Bez toho nemôže byť účinná nijaká liečba. Moderní odborníci na výživu už dlhšie upozorňujú na nevyhnutnosť rovnováhy v hospodárení s kyselinami a zásadami, mnohí to označujú za základ zdravia, aj keď nie v každom prípade to je podložené nezvratným vedeckým dôkazom. Nie vždy je klasická medicína dostatočne zameraná na acidózu ako príčinu chorôb, ale pokladá ju za poruchu látkovej premeny (rozhodne ju tým však nebagatelizuje). K tomu pristupuje fakt, že v medicíne sa stav kyselín v tele obvykle meria z krvi - lenže práve krv sa (až na zriedkavé výnimky) pomerne striktne udržiava v neutrálnom stave.

Výkyv v acidobázickej rovnováhe (prekyslenie), dnes takmer bežná vec (globálny problém), zabíja všetko živé, vrátane ľudských buniek. To je dosť desivá skutočnosť.

Kyseliny, ako močová, uhličitá, mliečna, octová, ba aj soľná (chlorovodíková), ktoré ešte stupňujú stav prekyslenia tela sa neustále tvoria v organizme v procese látkovej premeny. Kyseliny, ktoré sa nespracujú zdravými obličkami, sa nevylúčia z tela.

Kyseliny vo všeobecnosti pôsobia ničivo. Môžu rozožrať dokonca aj kameň alebo kov. Ak sa neneutralizujú zásadami a ostanú v tele, nevyhnutne to vedie k rozličným chorobám.

Kyslosť ako taká pôsobí ničivo nielen na ľudský organizmus, ale aj na okolitú prírodu a iné. Stačí sa otázke aspoň trocha venovať a veľmi rýchlo zistíme, aká dôležitá je acidobázická rovnováha pre naše telo a ako nebezpečne, ba priam ničivo pôsobí prekyslenie. Hynutie lesov má priamu súvislosť s prekyslením pôdy v dôsledku kyslých dažďov. Kyslý dážď rozožerie za niekoľko rokov stáročné dómy, takže napr. postavy na fasádach dnes už nemajú tváre. Keďže kyselina natoľko rozožiera dokonca aj kameň, takže si uvedomme, akú veľkú záťaž predstavuje pre telo.

Prirodzeným stavom človeka je zdravie, ako to i v súčasnosti jednoznačne dokazujú príslušníci dlho žijúcich etník. Choroby rozhodne nie sú nič nevyhnutné, choroby si spôsobujeme dlhoročným nesprávnym konaním. Zubné kazy a nespočetné iné ochorenia majú jediný dôvod: prekyslenie. Aj reumu, dnu, artritídu a obličkové kamene zapríčiňujú kyseliny. Ak si uvedomíme, že nič z toho, čo nám príroda pôvodne ponúkla ako potravu, neobsahuje kyseliny, začne nám byť jasné, že naša látková premena nie je prispôsobená na zužitkovanie kyselín. Dokonca aj kyseliny v ovocí sa v procese dozrievania do značnej miery odbúravajú. My však oberáme ovocie pred dozretím, aby bolo dlhšie predajné, a tým si škodíme. Každý pokrm človeka  by mal obsahovať minimálne 51% čerstvej surovej zeleniny či ovocia, pretože k tepelne upravené jedlá vníma náš organizmus ako niečo neprirodzené a tak spúšta bojový proces trávenia proti toxínom (t.j. varená strava).

„Super“ zasýťujúca varená strava (po ktorej drvivá väčšina by prespala popoludnie asi tak, ako medvede celú zimu) nie je nášmu organizmu prirodzená a teda podiel zásad v našom tele je prakticky neustále príliš nízky. Preto je organizmus väčšiny ľudí prekyslený. K tomu pristupuje veľa hnevu a stresu, ktorými si podiel kyselín zvyšujeme ešte viac. Pokiaľ je telo ešte schopné odoberať zásady z vlastných tkanív, ciev a kostí, má aké - také šance neutralizovať prebytok kyselín. Tým sa však zbavuje minerálov, kosti sa stávajú lámavými a cievy krehkými. Tieto skutočnosti potom vedú k infarktu, mŕtvici alebo osteoporóze, ale aj k reume, dne, artróze, deformáciám chrbtice atď. A viete, že aj vypadávanie vlasov, depresie, ekzémy a zubný kaz sú následky prekyslenia? Prekyslenie má zároveň povzbudivé aj tlmivé účinky. Človek sa najskôr cíti plný elánu, onedlho však ochabne, veľmi rýchle sa unaví a potrebuje dlhé odpočinkové fázy.

Prekyslený organizmus nemôže byť zdravý. Čím väčšie je jeho zaťaženie kyselinami, tým závažnejšia je choroba. Samozrejme to, kde sa choroba prejaví a v akej podobe, to záleží od našej psychiky.

Okrem toho je človek vystavený aj nespočetným toxínom, často, žiaľ, neznámym. Ide najmä o splodiny insekticídov, pesticídov a herbicídov, ale aj množstva dochucovadiel, konzervačných látok, potravinových farbív a pod. Neslobodno zabudnúť ani na chlórovanie pitnej i úžitkovej vody. Toto všetko spolu na nás zanecháva množstvo stôp, základ neskorších následkov, o akých dopredu nemôžeme mať ani len tušenie.

Telo robí, čo môže, aby sa zbavilo splodín čo najmenej drasticky. Preto dôležité orgány, najmä tie vyššie (ako mozog, oči, uši a srdce), len v prípade najvyššej núdze použije ako skládku nezužitkovaných zvyškov. O to vážnejšie treba preto brať prípady očných zákalov alebo výpadkov sluchu. Mŕtvica a infarkt sú najkritickejšie, ba neraz aj posledné reakcie prekysleného tela.

Cesta ku kritickému stavu sa začína tým, že telo je donútené odbúravať uložené cenné minerály, aby mohlo neutralizovať záplavu kyselín. V dôsledku toho si musí zakladať jednu skládku splodín za druhou - nemá totiž inú možnosť, ako odsunúť toľko kyseliny. Pritom je v našich silách aj zvrátiť ho.

Telo sa môže očistiť za jeden až tri roky sa, skládky nebezpečných splodín sa môžu rozpustiť a vyčerpané regulárne zásobárne minerálov sa zasa vrchovato naplnia. Myseľ môže byť zasa čistá (stav, ktorý sme kedysi dávno zažili a na ktorý už len letmo spomíname) a vnútorná krása človeka opäť vystúpi navonok. cheeky

Odkyslenie organizmus (alkalizácia), ako sme už spomenuli, je proces dlhodobý a teda človek, ktorý chce byť vitálny a zdravý by mal celkovo (doživotne) zmeniť svoje stravovacie návyky i napriek možným námietkam a odporu našich „preskyslených“ priateľov a okolia. Vytrvajte a Vaše telo s optimálnym pH sa Vám odmení dlhým životom plnom energie, radosti a vitality. :)

Ak ste sa rozhodli urobiť zmenu vo svojom živote a očistiť svoj organizmus od nevítaných kyselín, tak Vám odporúčame na našej stránke nazrieť do sekcie Prekyslenie organizmu (výborná je napríklad Chlorella, produkty Aloe Vera) a taktiež produkty od spoločnosti Herbalife (pr. Formula 1, alebo programy na chudnutie, kde chudnutie je len postranný efekt očisťovania tráviaceho traktu a naštartovania organizmu).

Použitá literatúra:

Robert O. Young Ph.D. and Shelley Redford Young – pH Miracle

MUDr. Ladislav Šafránek – Prekyslení organismu a zrádnost jednoduchých řešení

www.celostnimedicina.cz

 
avatar
Sandra

Výborné 👌

...

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia