Kategórie
 
 
 

Očné poruchy, šedý zákal

 
 
 
 
 
 
 

Poruchy zraku sa vo väčšine prípadov vyvíjajú niekoľko rokov. Delia sa na vrodené alebo získané, príčinami vzniku sú teda okrem genetickej predispozície aj vek, prostredie, iné ochorenia ako cukrovka, dlhodobé užívanie niektorých liekov, životospráva, úrazy. Príznakom je najčastejšie bolesť očí, ktorá je sprevádzaná bolesťami hlavy a únavou. Ďalšími príznakmi sú suché oči, strata ostrosti, pálenie očí, štípanie očí, svrbenie očí, slzenie očí.

Najčastejšou očnou chorobou okrem zápalu očí je šedý zákal, katarakta, ktorý však už nie je len chorobou starších, ako sa mnohí domnievajú.

Ďalším pomerne častým ochorením očí je vysychanie oka, ktorý je spúšťačom syndrómu suchého oka. Rizikovým faktorom pre vznik tohto ochorenia je častý pobyt v suchom prostredí alebo  fajčenie. Toto ochorenie pomerne dobre liečia kvapky do očí

 
 
Zoradiť produkty podľa: Vzostupné poradie
Výrobca: 
Zobraziť na stránku:

 
Novinky
Ušetríte: 7 %
OPC 500 - extrakt z hroznových jadierok
Detaily
OPC je koncentrovaný výťažok z jadierok hrozna ktoré obsahujú vysoké množstvo polyfenolov, ktoré sa starajú o antioxidačnú ochranu ľudského tela

OPC 500 - extrakt z hroznových jadierok

0 / 5
30,00 € 27,90 €
Dodanie
Vybavenie objednávky do: 24 hod.

 
 

Detskou chorobou očí je strabizmus alebo škúlenie, ktoré sa lieči nielen z hľadiska estetického, ale aj z hľadiska rizika možného vzniku tupozrakosti.

Zelený zákal alebo glaukóm je dosť nepríjemné a nebezpečné ochorenie očí, pretože liečba je komplikovaná a toto ochorenie v niektorých prípadoch prechádza do slepoty. Dôvodom zeleného zákalu je poškodený zrakový nerv. Príznakom je očný tlak. Predpokladom úspešnej liečby je včasná diagnostika.

Slepota tiež patrí medzi ochorenia očí, slepota môže byť vrodená alebo získaná. Ak nie je vrodená, najčastejšie k slepote dochádza kvôli úrazu alebo ako dôsledok iného ochorenia.

Šeroslepota – patrí medzi ľahšie poruchy videnia, príznakom je zhoršené videnie pri stmievaní, nepatrí však medzi závažné ochorenia. Pacienti so šeroslepotou by sa mali vyhnúť šoférovaniu v noci.

Retinopatia pigmentosa – je z veľkej miery dedičné ochorenie, ktoré končí slepotou. Môže však byť spôsobené aj nedostatkom vitamínov, takzvanou avitaminózou. Pri tomto ochorení sú veľmi dôležité vitamíny na oči, ktoré sa pacientovi podávajú. Pacientovi sa videnie zúži na tunelové videnie z dôvodu odumierania buniek z periférie očnej sietnice. Príznaky sú badateľné už od útleho detstva, kedy sa dieťa nedokáže orientovať v tme.

Malígny melanóm – je najčastejší nádor oka. Môže byť lokalizovaný na viacerých miestach – na bielku alebo na vonkajšej strane dúhovky. Symptómom je zhoršené videnie. Ak sa vytvorí na druhej strane dúhovky, zvýši sa očný tlak a signálom je bolesť očí. Ak sa nepodchytí vo včasnom štádiu, hrozí chirurgické odstránenie oka.

Zhoršené videnie však môže nastať aj v dôsledku refrakčných porúch očí, ktoré však nepatria k ochoreniam očí, ale definujú sa skôr ako očné chyby. Znamenajú zníženie zrakovej ostrosti a liečba spočíva v korigovaní optickými pomôckami – okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami, prípadne operáciou očí – často využívaná je dnes laserová operácia očí. Refrakčné poruchy očí môžu byť geneticky podmienené alebo získané. Do tejto skupiny patrí krátkozrakosť, ďalekozrakosťastigmatizmus.

Krátkozrakosť – je zhoršené videnie do diaľky

Ďalekozrakosť – pacient má zhoršené videnie na krátke vzdialenosti, najčastejšie sa prejavuje vo vyššom veku.

Astigmatizmus je zníženie ostrosti videnia, pacienti majú problém s vnímaním detailov. Často súvisí s inou očnou chybou, s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. 

Najčastejším ochorením oka je však šedý zákal, ktorý môže byť vrodený alebo získaný. Znamená obojstranné postihnutie očnej šošovky. Príčinou môže byť infekcia matky počas tehotenstva, genetická predispozícia, ale sú prípady, keď je príčina neznáma.

Šedý zákal príznaky: Príznakom je skalená šošovka, čo má za následok zníženie priehľadnosti videnia. Videnie je zastreté, pacient vidí akoby cez sivý závoj. Ochorenie nemusí byť v začiatkoch badateľné, no ako sa zakalenie postupne zväčšuje, zhoršuje sa videnie, ktoré nakoniec môže prerásť k úplnej nevidomosti. Šedý zákal nie je sprevádzaný žiadnymi bolesťami očí, príznaky bývajú skôr nepríjemného charakteru.

 

  • tmavé škvrny pred očami
  • hmlisté alebo rozmazané videnie
  • dvojité videnie
  • obmedzenie farebného videnia
  • pacient vidí tiene, ktoré sa pohybujú spolu s okom
  • skreslené obrazy

Šedý zákal do veľkej miery súvisí s vekom a so starnutím očnej šošovky. Spúšťačom sú najmä refrekčné chyby očí, cukrovka, zápaly, úrazy oka.

Zhoršovanie šedého zákalu môže mať relatívne pomalý priebeh, môže trvať aj roky. Očné vyšetrenie na vylúčenie podozrenia postihnutia oka šedým zákalom podstupuje každé dieťa hneď po narodení.

Pomôcť môžu očné kvapky, no katarakta sa odstraňuje najčastejšie chirurgicky.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia