Kategórie
 
 
 
 
 
 
 
Anémia

Anémia, či chudokrvnosť je definovaná znížením koncentrácie hemoglobínu v jednom litri periférnej krvi. Je sprevádzaná zníženým hematokritom a poklesu erytrocytov.  Mnohí sa domnievajú, že ide iba o nedostatok železa v organizme. Anémia je však syndróm, na vzniku ktorého sa podieľajú viaceré faktory. Môžeme ju definovať aj ako poruchu prenosu kyslíka tkanivám. Môže ísť o poruchu krviniek či chronické ochorenie. Existuje niekoľko typov anémie ako sideroblastová či hemolytická. Sčasti ide o dedičné či vrodené poruchy. Anémia však často sprevádza aj chronické ochorenia ako je cukrovka, ochorenia pečene či znížená funkcia štítnej žľazy. Častá býva, alebo objavuje sa v tehotenstve, kedy ju spôsobuje nedostatok železa, kyseliny listovej a prispieva k tomu zvýšený objem cirkulujúcej plazmy.

 
 
Zoradiť produkty podľa: Vzostupné poradie
Výrobca: 
Zobraziť na stránku:

 
Colostrum Kids - kolostrum pre deti
Detaily
Kolostrum pre deti je prvé materské mlieko - posilnenie imunitného systému, výživa kosti a svalov, hojenie rán, regeneracia organizmu, prevencia chorôb

Colostrum Kids - kolostrum pre deti

0 / 5
30,00 €
Dodanie
Vybavenie objednávky do: 24 hod.

 
 

 

Anémia nepochybne znižuje kvalitu života a môže byť symptómom aj iných ťažkostí. Najviac sa však v spojitosti s anémiou hovorí o železe, teda jeho nedostatku. Je to preto, lebo bez neho telo nedokáže vyrobiť hemoglobín a červené krvinky. Nedostatok červeného farbiva – hemoglobínu, robí vo väčšine prípadov ženy – bledými, unavenými a dýchavičnými. Chudokrvnosťou samozrejme trpia aj muži i deti, ale u žien sa vyskytuje viac kvôli menštruačnému krvácaniu. Príčin však môže byť viac, jedným z nich je aj nedostatok vitamínu B12, pri ktorom nastávajú aj vážne neurologické problémy.

Hemoglobín je veľmi dôležitým prepravcom kyslíka. Viaže na seba tento plyn, ktorý dopravuje kam treba a treba ho všade. Keď je však hemoglobínu a krviniek málo, kyslík sa nemá na čo naviazať a tak stav organizmu je taký, že po kyslíku je dopyt väčší. Keďže kyslík chýba svalom i mozgu a tak prvotným prejavom je pocit slabosti a únavy, či poruchy sústredenia. Telo sa snaží nahradiť kyslík zrýchlením srdcovej činnosti a prehĺbením dýchania. Nedostatok vitamínu B12 sa prejaví pálením jazyka a brnením v nohách.

Zjednodušené základné delenie anémie:

  • z poruchy tvorby erytrocytov
  • z nadmernej straty erytrocytov
  • akútna posthemoragická anémia.

Delenie anémie je oveľa obšírnejšou témou a tak aj tento problém, musí potvrdiť odborník a dať vám odpoveď na to, akým typom anémie trpíte. Ak v tom máte jasno, potom môžete pristúpiť k liečbe, ale aj úprave životosprávy či výberu správneho výživového doplnku. Anémia má teda niekoľko príčin, ale najčastejšia je práve z nedostatku železa, ktorej sa hovorí sideropenická anémia. Tá vzniká:

  • zlým vstrebávaním železa v čreve
  • z prudkého rastu adolescentného organizmu
  • v tehotenstve
  • zo zvýšených strát železa krvácaním.

U mužov je tento problém menej markantný, ale ak sa objaví, treba prácnejšie hľadať príčinu, pretože môže byť spôsobená vredom na žalúdku či nádorovým ochorením tráviaceho traktu.

Pozor však na železo ako také. Regulácia železa v organizme je zariadená tak, aby nedochádzalo k jeho nadbytku, pretože ten je už pre telo toxický. Preto aj dodávanie železa je dôležité potvrdiť diagnózou a odporúčaním lekára.

Nie všetky stavy a poruchy, ktoré anémiu vyvolávajú, môžeme ovplyvniť výživou. Kvalitnou a vyváženou stravou, môžeme prispieť k tvorbe červených krviniek.

Rizikovými faktormi v životospráve sú:

  • nedostatočný príjem železa
  • vitamínu C a organických kyselín
  • vitamínov A, E, B2, B6 a B12
  • medi
  • zinku
  • kobaltu
  • mangánu a bielkovín.

Samozrejme najviac železa obsahuje červené, ale mladé mäso – teľacie, vnútornosti, ale aj správna úprava rastlinných potravín, vie urobiť svoje. Správnou úpravou potravín sa môže podporiť vstrebateľnosť železa a iných minerálov. Patrí sem praženie orechov, klíčenie semien, namáčanie strukovín, varenie zeleniny. Ako ukazujú výskumy, surová zeleniny je bohatá na vitamíny, varená a dusená pomáha využiteľnosti železa. Prítomnosť organických kyselín v tele ako sú:

  • kyselina askorbová
  • jablčná
  • octová
  • hroznová
  • citrónová, zvyšujú vstrebateľnosť 4 – 5 krát.

Výskumy tiež ukazujú, že vysoký príjem hémového železa v strave a teda aj nadmerná konzumácia mäsa a vnútorností, ako aj multiminerálových prípravkov s obsahom železa sú rizikovým faktorom rozvoja cukrovky, pankreatitídy, zápalových ochorení obličiek, artritídy, aterosklerózy, šedého zákalu a rakoviny. Rozhodnutie o užívaní preparátov s obsahom železa vždy nechajte v rukách lekára a potom sa rozhodujte a využite ponuku bohatstva prírody a ponuky výživových doplnkov s tým správnym účinkom.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia