Ovos | Bohatstvo prírody

 
 
 
 

Ovos

Ovos, zabudnutá obilnina?

 

Skromný, nenápadný...rastúci „hneď vedľa“, a predsa výnimočný. Ovos nie je však len obilnina na poli.

 
 
 
 

Ovos je jednoročná tráva s druhovým názvom siaty. Najviac sa mu darí v daždivých oblastiach Európy alebo Ameriky, menej obľubuje teplo. Pestuje sa aj v našich podmienkach na poliach, steblá má vysoké 60 – 110 cm, má dvojkveté klasy s veľkými plevami a plevicami. Plod sa nazýva zrno.

 

Záznamy potvrdzujúce, že táto obilnina je pestovaná už dávne veky, pochádzajú z doby bronzovej. Pestoval sa v severnej a strednej Európe, využíval sa najmä ako krmivo pre dobytok a kone, nebol vhodný na pečenie chleba. Germánske kmene prišli na jeho konzumáciu a jedli ho v podobe ovsenej kaše, Rimania ovos dávali do vína, Škóti, tí z ovsa varili svoju povestnú whisky. Navyše jedli každé ráno ovsenú kašu, zásadne postojačky, aby sa rovnomerne rozložila v tele. V týchto končinách tento raňajkový zvyk funguje dodnes, vo Veľkej Británii je ovsená kaša pravidelnou súčasťou raňajok.

 

Prečo je taký obľúbený už stáročia, ba tisícročia? Čo obsahuje obyčajný obilný klások?

 

Obsahuje až štyrikrát viac tuku ako iné obilniny, sú to kvalitné tuky, ktoré chránia naše srdce. Okrem toho obsahuje vlákninu, vitamíny, minerály, bioaktívne látky a antioxidanty. Z minerálov sú to vápnik, horčík, železo, zinok, fosfor, mangán, z vitamínov najmä vitamíny skupiny B a vitamín E. Ovos ďalej ukrýva proteíny, flavóny, enzýmy, škrob a saponíny.

 

Obsahuje najviac bielkovín spomedzi všetkých obilnín, viac kvalitných tukov a veľa vlákniny. Vláknina sa v organizme netrávi, avšak má v ňom svoju úlohu. Znižuje cholesterol, upravuje jeho hladinu, zároveň upravuje hladinu cukru v krvi. Je nenahraditeľná pri ochoreniach tráviaceho traktu, podporuje jeho správne funkcie. Chráni pred nádorovými ochoreniami spojenými práve s tráviacim traktom.

 

Obilnina je vhodná najmä pre tých, ktorí trpia ochoreniami tráviaceho traktu, ochoreniami obličiek. Denne sa odporúča skonzumovať 80 – 100 g ovsených vločiek.

 

Ovos v BIO kvalite nájdete aj v ponuke e-shopu Bohatstvo-prirody.sk